GEZOCHT: ZEEUWS WERK VAN JAN GIESEN tekst Jan Roedoe De afgelopen eeuw is Zeeland door veel beeldende kunstenaars uit Nederland en het buitenland bezocht en vastgelegd. Vooral de steden Domburg, Veere, Vlis- singen, Middelburg, St. Anna ter Muiden waren een bron van inspiratie. Een toen vrij onbekende Haagse kunstenaar Jan Giesen bezocht Zeeland in de periode 1920 - 1933 regelmatig. Hij legde zowel mensen als het landschap vast. Hij was opgeleid aan het tekeninstituut Bik en Vaandrager in Den Haag en één van zijn docenten was Anton Pieck. Zijn werk is vooral beïnvloed door Chris Lebeau en M.C. Escher met wie hij bevriend was. Vanaf 1920 was hij docent handtekenen aan diverse gemeentelijke scholen in Den Haag. Vanaf 1930 werd hij docent aan wat tegenwoordig de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst is. Monografie Catalogus In diverse lexicons staat geschreven dat hij meerdere jaren in Zeeland gewoond zou hebben. Voor die bewe ring was nog geen bewijs maar onlangs ontdekten we in het Gemeentearchief Vlissingen dat hij van 1921 tot 1922 docent is geweest aan de Burgeravondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden in die stad. Eerst heeft hij als kostganger gewoond aan het Oran- jeplein 31 te Oost-Souburg en vervolgens in Pension van Rijn, Boulevard Blankert 108 te Vlissingen. In september 1922 keerde hij terug naar Den Haag. Het is waarschijnlijk dat hij de vakantieperiodes tot onge veer 1933 in Middelburg, Zierikzee of Vlissingen door bracht en daar ook aan zijn Zeeuwse oeuvre werkte. Sinds een aantal jaren wordt er gewerkt aan een catalogus van zijn werk en wordt informatie verza meld ten behoeve van een monografie. Tijdens dit onderzoek is er veel werk ontdekt dat hij in Zeeland maakte. Zo zijn er olieverfschilderijen en grafisch werk (houtsneden) van arbeiders die aan dijken en waterkeringen werken maar ook stadsgezichten van Middelburg en Zierikzee. Het schilderij Dijkwerkers (1926) dat bij dit artikel is afgebeeld, kan er als een voorbeeld van gezien wor den. Dit schilderij is ooit samen met een vergelijkbaar werk in de jaren dertig van de twintigste eeuw in Mid delburg aangekocht en maakt nu deel uit van de col- lectie-Pietersen uit Wassenaar. De stijl van schilderen van Jan Giesen komt sterk overeen met zijn grafisch werk, dat in deze periode van hoge kwaliteit was. Het werd toen goed verkocht tegen tamelijk hoge prijzen. De auteurs van de catalogus en monografie zijn op zoek naar Zeeuws werk van Jan Giesen dat zij fotografisch willen vastleg gen met het doel het op te nemen in de toekomstige catalogus. Reacties graag mailen aan jan.roedoe@tip.nl. Jan Giesen, Dijkwerkers1926 40 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 40