PZC PUBLIEKSPRIJS 2011 elders hebben gebracht, mosselen en boterbabbelaars incluis. Het woord 'migratie' geldt in onze dagen ongeveer als een vloek, deze verhalen bieden een wel kom tegengeluid. Jaap de Moor, Generaal Spoor. Triomf en tragiek van een legercommandant (Boom/Nederlands Instituut voor Militaire Historie: Amsterdam/Den Haag 2011) In zijn meeslepende, gedegen en afgewogen biografie van Generaal Spoor portretteert de in Zeeland gebo ren militair-historicus Jaap de Moor de omstreden militair Simon Spoor (1902-1949). Na de Tweede Wereldoorlog was Spoor de man die als bevelhebber van de troepen in Nederlands-Indië twee omstreden politionele acties leidde tegen de net opgerichte Indo nesische republiek. De Moor schetst Spoor vooral als een politieke generaal. Paul de Schipper, De Sterke van Saeftinghe (Uitgeverij Atlas: Amsterdam/Antwerpen 2010) Paul de Schipper waagt zich na De Slag om de Oos- terschelde opnieuw aan de Zeeuwse geschiedenis. Nu schrijft hij over de mensen in en rond het Verdronken Land van Saeftinghe. Soepel wisselt De Schipper van bronnenmateriaal: van oral history via observaties en documenten. Een dergelijke stijl doet al snel gekunsteld aan, maar in De Sterke houdt het de lezer juist bij de les. Hij noteert liefdevol de geschiedenis van een vergeten dorpje in het uiterste hoekje van Zeeuws-Vlaanderen. Jan van Toortelboom, De verzonken jongen (Uitgeverij Contact: Amsterdam/Antwerpen 2011) Het was geen wonder dat de optimistisch eindigende debuutroman De verzonken jongen de aandacht trok van de landelijke pers. Een bespreker vergeleek de auteur zelfs met Vlaanderens grootste schrijver, Louis- Paul Boon. Jan Vantoortelboom, werkzaam en woon achtig in Zeeland, blijkt heel verschillende registers te beheersen: van levendige Vlaamse dialoog tot indrin gende natuurbeschrijving. In deze familiegeschiede nis verenigt zich een rauwe inhoud met een verzorgde stijl. Het proza van een dichter, zo lijkt het soms, maar in dit geval gaat dat samen met een strakke plot. De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2011 kent de Jan Bruijnsprijs toe aan De Sterke van Saeftinghe van de Paul de Schipper voor zijn universeel en tijdloos ver haal. Armoede en hard werken, dat zijn de kernwoor den van het boek. De Zeeuwse Boekenprijs 2011 gaat naar Generaal Spoor van Jaap de Moor. Een biografie die leest als een roman en een overtuigende en afgewogen geschiede nis is waarin een roerige en pijnlijke periode uit de Nederlandse koloniale geschiedenis vanuit een nieu we invalshoek wordt belicht. De jury van de Zeeuwse Boekenprijs 2011 bestond uit Karla Peijs (voorzitter), Paul van der Velde (secreta ris), Jacqueline Bel, Ton Brandenbarg, Peter Jansen en Mario Molegraaf. De prijzen werden uitgereikt in de Zeeuwse Bibliotheek op 4 november 2011. Voor meer informatie zoals het reglement zie www.zeeuwstijdschrift.nl De PZC-publieksprijs wordt uitgereikt aan de auteur van het boek dat via een elektronische stemming op de PZC-website de meeste stemmen op zich weet te verenigen. De prijs bestaat uit een bedrag van 1000 euro en het bronzen Zeeuws Meisje. De PZC- publieksprijs 2011 gaat naar Wendy Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder voor Stae m'n bovenmusse goed? (Uit geverij ADZ: Vlissingen, 2010). OJ q; 03 tn ro <P 43 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 43