Signalementen samenstellingjAN J.B. Kuipers met een bijdrage van Mario Molegraaf Balans tussen stad en platteland Het belang van donkere nachten Paul Brusse, Gevallen stad. Stedelijke netwerken en het platteland, Zeeland 1750-1850. Balans tussen stad en platteland 1. Zwolle/Utrecht: Uitgeverij Waanders/ Universiteit Utrecht, 2011. ISBN 978 90 400 7790 6, 22,95. Jeanine Dekker, Onderdanig en opstandig. Desurbanisatie en de politieke verhoudingen op het plat teland in Zeeland, 1750-1850. Balans tussen stad en platteland 2. Zwolle/Utrecht: Uitgeverij Waanders/ Universiteit Utrecht, 2011. ISBN 978 90 400 7796 8, 22,95. Arno Neele, De ontdekking van het Zeeuwse platte land. Culturele verhoudingen tussen stad en platteland in Zeeland, 1750-1850. Balans tussen stad en platteland 3. Zwolle/Utrecht: Uitgeverij Waanders/Universiteit Utrecht, 2011. ISBN 978 90 400 7797 5, 22,95. Juli vorig jaar is in Utrecht (waarom eigenlijk niet in Zeeland?) een cassette gepresenteerd met de hierbo ven genoemde boeken en een (hier niet besproken) Engelstalige samenvatting Towards a new template for Dutch history, De-urbanization and the balance between city and countryside door Paul Brusse en Wijnand W. Mijnhardt: resultaat van een ongeveer vijf jaar durend onderzoek naar een voor de Nederlandse historiografie van de achttiende en negentiende eeuw heet hangijzer: de 'desurbanisatie' of ontstedelijking. In de achttiende eeuw werden de steden in het westen van de Republiek immers geconfronteerd met een grote tot dramatische daling van inwoneraantallen. Voorheen is dit proces van desurbanisatie vooral gezien als een teken van eco nomische achteruitgang in de Nederlandse Republiek. Hier en daar ging weliswaar al een stem op, die het ver schijnsel in verband bracht met groei en ontwikkeling van de landbouw in de betreffende periode. In de vier boeken van Brusse c.s. wordt de desur banisatie geanalyseerd met als casusgebied Zeeland. Centraal staat de ontwikkeling van de economische, politieke en culturele macht(sverschuiving) in de stad en op het platteland, en de totstandkoming van een symbiose tussen beide 'polen'. Waarom Zeeland? 'Omdat deze provincie in de achttiende eeuw sterk verstedelijkt was en ontstedelijking daar hard toe sloeg', aldus Paul Brusse in het 'Ten geleide' van het door hem geschreven deel 1. Alle drie de projecten die in de verschillende delen hun neerslag kregen zijn dankzij voortschrijdende inzichten anders geworden dan in het projectvoorstel, verklaart Brusse vervolgens, maar gebleven zijn de drie invalshoeken: respectievelijk de sociaal-econo mische, de politieke en de culturele. De drie boeken vormen een eenheid, alhoewel ze ook 'op zichzelf staande studies' zijn. De presentatie van de delen ging gepaard met enige beroering, toen Jan van Damme in juni 2011 op zijn PZC-blog Zeeland Geboekt dit onberispelijk weten schappelijke vierluik in verband bracht met enkele 'externe' uitspraken van hoofdrolspelers Brusse en Mijnhardt. 'Net op het moment dat het kabinet-Rutte zich pontificaal achter de plannen voor de aanleg van een Westerschelde Container Terminal schaart,' schreef Van Damme, 'klinkt het Utrechtse onderzoek als een onverwachte dissonant. Alle pogingen om Zeeland mee op te stoten in de vaart van het interna tionale handelsverkeer zijn in feite gebaseerd op een vertekend beeld van het verleden. De Zeeuwse delta ontbeert een goed achterland en goede verbindingen, zodat het ontwikkelen van (container)havens tot mis lukken is gedoemd. Rotterdam en Antwerpen zullen hooguit enkele kruimels, waar ze zelf even geen ruim te voor hebben, aan de Zeeuwen laten.' Hij citeerde er krasse uitlatingen bij van beide historici, uit een voor mij onbekende bron of interview. Zo zegt Mijn hardt dat er uit het verleden niets is wat 'optimistisch stemt over een maritieme of industriële toekomst van Zeeland. Wees blij, zou ik zeggen. De Belgen hebben gelijk: Antwerpen is de beste overslagplaats, ligging is belangrijker dan toegankelijkheid. Dat zag je ook in de bloeitijd van Amsterdam, toen Pampus geen echte belemmering was.' 45 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 45