DRV Opa bevoer de YE 131 Ondernemen is vooruitzien. Echter de toekomst voorspellen kan niemand. Maar je kunt het wel berekenen. En dat maakt uw keuzes makkelijker. Omdat vakmanschap telt. de ondernemer telt Jan van der Vegt, De man met de drietand. Leven en wer ken van Jan G. Elburg. Amsterdam: Meulenhoff, 2012. ISBN 978 90 290 8827 5, 25. Het haalde in 1921 de Goessche Courant: 'Wemeldinge. Met ingang van 17 Februari a.s. is tot agent van politie te Amsterdam benoemd dhr. R. J. Elburg, brugknecht aan de Postbrug alhier.' Zijn zoon, Jan Gommert Elburg, op 30 novem ber 1919 te Wemeldinge geboren, moest mee naar Amsterdam. Maar hij geldt wel degelijk als een Zeeuwse dichter. Hij haalde de Encyclopedie van Zee land. Ook is hij vertegenwoordigd in het Zeelandnum mer uit 1970 van het literaire tijdschrift Maatstaf. En dat dus allemaal vanwege amper vierhonderd dagen Zeeland. Maar zijn ene grootvader was sluismeester te Kruiningen en zijn andere opa bevoer de YE 131. Dan mag je je wel Zeeuw noemen, dunkt me. Zelf wees hij in Maatstaf nadrukkelijk op de invloed van het dialect: de taal in zijn gedichten zou 'door het Zeeuws zijn gefilterd'. Ik heb er zijn gedich ten nog eens op nagelezen, maar ik moet bekennen geen voorbeelden te hebben ontdekt. Hij verstrekte die zelf wijselijk ook niet. Zijn biograaf Jan van der Vegt doet in De man met de drietand evenmin een poging. Wél gaat hij in op de Zeeuwse achtergrond van de dichter. Dit onderdeel had best wat uitgebreider mogen zijn. 'In de familiegeschiedenis van moederskant heeft Jan Elburg zich nooit echt verdiept,' schrijft de bio graaf. Dat vindt hij blijkbaar een vrijbrief om er zich zelf ook niet in te verdiepen. Terwijl na een paar tellen op internet al raadsels rijzen over grootvader Gom mert Zuidweg. Was hij de man die in het Huis van Bewaring te Middelburg belandde en waarom? De biografie leest prettig, is aangenaam kort, maar de aanpak lijkt wat slordig. Waarom heeft Van der Vegt het (zonder bronvermelding) over 19 februari 1921, terwijl de krant de benoeming van Elburgs vader twee dagen eerder dateert? Er is altijd een band met Zeeland gebleven, eerst via de familie, later correspondeerde hij uitgebreid met Johanna Kruit. Het nieuwe Zeeland kon hem trouwens niet bekoren, het Zeeland, zo schreef hij in 1970, 'waar Hoechst zich stinkend op de borst trommelt, waar zeehengelaars de stranden met wagonladingen plastic- zakken en gebroken vieuxflessen onbegaanbaar maken voor tienduizenden onstuitbare Duitsers.' Jan G. Elburg, al voor zijn dood in 1992 een enigs zins vergeten Vijftiger, is nooit een Amsterdammer geworden, maar altijd een Zeeuw gebleven. Iemand die de stad 'een stenen rampgebied' vond. Iemand die 'de smaak van water en het waaien' nooit is vergeten. Jammer dat het zo'n tongbreker is, maar de brug van zijn vader had al lang de Elburgbrug moeten heten. Mario Molegraaf DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. DRV Middelburg Park Veldzigt 1 Telefoon 0118-634000 info@drv.nl www.drv.nl 48 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 48