I \DT rM f\ DE STUWENDE KRACHT VAN HET ZEEUWS TIJDSCHRIFT "ïv Schotel met wapen van Zeeland, ca. 1720-1725, 0 44,5 cm. Nog tot 20 mei 2012 met 200 andere objecten te zien op de tentoonstel ling Familie Verte in het Groninger Museum. De I9de-eeuwse Franse naam Familie Verte heeft betrekking op een specifiek soort Chinees export porselein uit het eind van de 17de en begin van de 18de eeuw, waarin de groene grondkleur overheerst. Nog nooit hebben zich zo veel donkere wolken samen gepakt boven subsidieland. De vijf grote culturele instellingen van Zeeland werden vorig jaar al behoor lijk gekort maar de kleintjes, dat wil zeggen alle ont vangers van een subsidie beneden de 100.000 euro, werden ontzien. Voorlopig in ieder geval want Gede puteerde Staten van Zeeland wil duidelijke keuzen maken wat betreft subsidies voor cultuur op basis van het collegeprogramma 'Stuwende Krachten'. Begin dit jaar kwam de Kadernotitie Provinciaal Cultuurbeleid 2013-2016 uit. Daarin speelt de economische en soci ale waarde van de cultuur in termen van onder andere toerisme, onderwijs, landschap en werkgelegenheid een overheersende rol. Over de intrinsieke waarde van cultuur wordt nog nauwelijks gerept. In die notitie is dit tijdschrift onder het kopje 'Bibliotheekwerk' gestopt. Wat zijn de beweegredenen om dat te doen en wat staat daarover in die kaderno tie? 'Gelet op de relatie bibliotheekwerk en literatuur vinden wij dat letterenbeleid onderdeel dient te zijn van de bibliotheekfunctie. Dit betekent dat wij op dit onderdeel niet langer een specifiek (subsidie)beleid, gericht op (literaire) tijdschriften zullen voeren en het Publicatiefonds Zeeland niet langer zullen ondersteu nen'. Die redenering is moeilijk te volgen maar luidt ongeveer als volgt: we vinden dat letterbeleid onder deel dient te zijn van de bibliotheekfunctie omdat er een relatie is tussen bibliotheekwerk en literatuur. Daarom zijn wij van de plicht ontslagen een specifiek letterenbeleid te formuleren? Tevens zou hieruit bij vluchtige lezing, zoals in de regionale pers is gedaan, makkelijk geconcludeerd kunnen worden dat de tijdschriften, waaronder dit, niet meer in aanmerking komen voor een structurele subsidie. Dat wordt wel expliciet gezegd over het Zeeuws Publicatiefonds dat in een eerdere versie van de notitie nog bewierookt werd als een voorbeeld van publiek-private samenwerking. Waarom zou het Zeeuws Tijdschrift niet meer in aanmerking komen voor een structurele subsidie? Is het niet aan zijn verplichtingen tegemoet gekomen de afgelopen jaren? Is de provinciale subsidie meer dan 30 procent van zijn budget? Zwoegt het onder een gigantische overhead? Werkt het niet met andere instellingen uit de private en publieke sector samen? Nee, dat kan allemaal niet over het Zeeuws Tijdschrift gezegd worden. Zou dan met het oog op fatsoenlijk bestuur de subsidie voor dit levend cultureel erfgoed zo maar ineens opgezegd kunnen worden? Het is goed eens te kijken hoe er in een andere regio tegen het enige provinciale tijdschrift aangeke ken wordt zoals onlangs door een medewerker van het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg. 'Ik heb het door u opgestuurde exemplaar van het Zeeuws Tijdschrift in goede orde en conditie ontvangen. Prach tig blad! Mooi vormgegeven, interessante artikelen. Zo'n mooi blad hebben wij hier niet, dat wil zeggen we hebben wel mooie Limburgse glossy's, maar die ontberen allemaal inhoud.' Het Zeeuws Tijdschrift als visitekaartje van Zeeland. Al meer dan 60 jaar ligt de focus op zaakkundige artikelen over Zeeuwse of met Zeeland gerelateerde onderwerpen. Daarnaast is het de initiator van de Zeeuwse Boekenprijs die dit jaar voor de tiende keer wordt uitgereikt. Het Zeeuws Tijdschrift is een van de stuwende krachten van onze provincie en zal dat als het aan ons ligt nog heel lang blijven. Paul van der Velde Hoofdredacteur ZT 5 Zeeuws Tijdschrift 2012 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 5