grenzen. Genoeg is genoeg... Resultaat telt. Ik prijs me in de gelukkige omstandigheid ook hier te kunnen werken met collega bestuurder Dick Janse die écht de topper is als het gaat om bedrijfsvoering. Dat is met en door hem een ongelooflijke kracht van SCOOP. Grijp je hard in? Als het nodig is meerdere keren per week. Soms is het, hoe vervelend ook, maar beter om duidelijk te zijn. Maar liever ga ik op zoek naar nieuwe mogelijk heden bij mensen. Ik probeer dan het wagonnetje, de mens of de klus, weer op het spoor te zetten. Ik blijf mensen wel nauwlettend volgen en zorg ervoor dat als ze iets neerzetten, zij ook de credits krijgen. Zij maken het waar, met anderen! Klinkt wel erg bescheiden. Je hebt persoonlijk toch een belangrijke rol gespeeld in het traject met de Zeeuwse Bibliotheek? Maar dat betekent toch niet dat je op een podium gaat staan? Ik regisseer liever aan de zijlijn. Ik voel me beter en sterker achter de coulissen, ook in het geval van de bibliotheek. We hebben nu het voorwerk gedaan, we verhuizen volgende maand, de steun voor het project ZB/SCOOP is er vanuit de samenleving en de politiek, het podium komt straks wel! Waarom is eigenlijk voor de Zeeuwse Bibliotheek gekozen? We hadden al een aantal gezamenlijke ervaringen. We deden samen presentaties en organiseerden debatten. SCOOP richtte zich daarbij vooral op de inhoud, de bibliotheek had een meer faciliterende rol. We konden het vanaf het begin goed met elkaar vinden en zijn vervolgens gaan onderzoeken of er meer mogelijk was. In dat proces zagen we al snel dat de combinatie van informatie, kennis, media en publiek voor een nieuwe dynamiek kon gaan zorgen. In de bibliotheek zeiden ze: 'Dick, we snappen wat je aan het doen bent. Ook hier vinden veranderingen plaats. We heb ben de bibliotheek van de toekomst te bouwen. Het wordt hier stiller, we gaan ervoor zorgen dat er meer publiek komt.' Belangrijk vertrekpunt was verder dat SCOOP samen met de bibliotheek nog zichtbaarder zou worden; SCOOP levert kennis en inhoud die we samen met bibliotheek ontsluiten. We werken samen met de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy met onderzoek. Samen met de media, veel daarvan komt samen in ons gebouw. Waren er andere opties? Zeker. De onderzoekers wezen op de Roosevelt Aca demy en de Hogeschool Zeeland. Ik was van mening dat de lijnen met die instituten er toch wel waren. Met andere woorden: de kenniskant zat en zit wel goed. Maar de maatschappelijke dimensie, de zichtbaarheid in de gemeenschappen, daar valt nog het nodige te winnen. Hoe reageerde het personeel? 'Typisch Dick', zeiden ze. Sommigen hadden het over een 'geniale zet' Dat zal wel. Maar vergeet niet dat het hier niet om een vrijblijvende samenwerking gaat. Er gaan funda mentele zaken veranderen. We gaan op weg naar één nieuw instituut: SCOOP 3.0 Zeeuwse Bibliotheek 3.0, een nieuwe organisatie. Tipje van de sluier? Het moet spannender, uitdagender. Mensen die hier binnenkomen moeten ons een week later weer wil len bezoeken omdat ze weten dat er steeds nieuwe dingen te beleven zijn. En ja, dat gaat veel verder dan een boek en een onderzoek. Ik was laatst bij Beeld Geluid in Hilversum, vroeger een stoffig archief. Moet je nu eens kijken: 1800 bezoekers op een vakantiedag. Jong en oud krijgen een programma op maat en heb ben het naar hun zin. Je komt binnen, vult leeftijd en woonplaats in en de verleiding begint... Thuis kan je via een upload nog nagenieten van wat je allemaal beleefd hebt. Fascinerend! Op dat vlak liggen er voor ons grote kansen. Prachtige programma's komen daar vandaan. Wij maken iets gericht op Zeeland, op maat, bezien vanuit heden, toekomst en verleden. Wat verwacht je van de nabije toekomst? Dat de processen op alle fronten sneller zullen gaan dan we denken. Ik denk dat meer partijen uit verschil lende sectoren (o.a. economie, media, cultuur, zorg, onderwijs) zich zullen aansluiten. Daar werken we ook hard aan, samen met de collega's van de biblio theek. We worden, los van de bezuinigingen, een ander instituut; kleiner, effectiever. Ons nieuwe pro fiel vraagt tot slot nieuwe expertise en deskundigheid. Soms moet iets binnen 48 uur zichtbaar zijn, dan moet het niet zo zijn dat er alleen maar over gepraat is. Ja, we gaan een heel boeiende tijd tegemoet. li Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 11