Staat van Nederland (van het SCP), dan valt op dat de Zeeuw vergeleken met vijf jaar geleden alle reden tot tevredenheid heeft. 'Mijn bezoek heeft kennelijk sti mulerend gewerkt', schertst Schnabel. 'Maar de cijfers zijn inderdaad gunstig.' De provincie is vergeleken met vijf jaar geleden voor veel inwoners een nog pret tiger woonoord geworden. Zo leven bijvoorbeeld min der mensen in armoede en is de veiligheid in vrijwel elke gemeente toegenomen. Vergeleken met de rest van Nederland worden Zeeuwen ouder, is er minder werkloosheid en is het is in onze provincie opvallend veilig, behalve in het verkeer, al is ook die situatie ver beterd. Schnabels bezoek aan Zeeland stond destijds in het teken van 'Zeeuws geluk'. Het resulteerde onder meer in het boekje Duurzaam gelukkig, dat hij samen schreef met Standplaats-collega Wubbo Ockels. 'Om de discussie aan te slingeren poneerde ik toen de stelling: met de Zeeuwen gaat het goed, met Zeeland slecht. Het was wat scherp gesteld, maar onderzoek wees uit dat veel mensen inderdaad zo dachten.' Ook nu nog, zo bleek uit de nieuwste uitgave van de Soci ale Staat van Nederland die afgelopen november ver scheen. De bekende paradoxale oneliner (met mij gaat het goed, met de samenleving niet) gold ook in 2007 al voor de Zeeuwen. 'Er was toen nog geen spoor van een economische crisis; het ging Zeeland - net als de rest van Nederland - voor de wind. Er was alle reden voor een jubelstemming.' Hoewel het de Zeeuwen nu nog beter vergaat dan vijf jaar geleden, is de stemming niet navenant. Illustratief is wellicht de waardering van de voorzie ningen in de verschillende kernen. Juist de gemeen ten met relatief de minste voorzieningen scoren qua waardering relatief goed. 'Het blijft erg moeilijk zoiets te verklaren. Het is iets algemeen menselijks om voor al oog te hebben voor wat er misgaat. Zeeland noch Nederland zijn wat dat betreft uniek. Je ziet dit soort schijnbare tegenstrijdigheden overal in Europa.' Recreatieparadijs Desgevraagd is Schnabel bereid aan te geven waar vol gens hem nog kansen liggen voor de provincie gezien de karakteristieke geografische structuur die een zeke re kleinschaligheid met zich meebrengt. 'Je moet geen dingen veranderen die niet te veranderen zijn. Neem de vergrijzing; dat moet je echt accepteren en ermee leren leven. Als er structureel minder mensen in de provincie wonen zou je naar mijn mening bijvoor beeld beter kunnen kiezen het tweedewoningbezit niet te ontmoedigen. Beter dat een woning als tweede woning recreatief wordt gebruikt en onderhouden dan dat zo'n woning staat te verkrotten.' Schnabel is van mening dat Zeeland veel te bieden heeft als recreatiegebied, maar daar nog meer uit kan halen. 'Ik ben een bosman. Dat zal te maken hebben met mijn Brabantse achtergrond. Ik vind de Zeeuwse kust prachtig, omdat grote delen hun natuurlijk heid hebben behouden, zeker als je dat bijvoorbeeld vergelijkt met de Vlaamse kust die bijna helemaal is volgebouwd. Toch zou de schil rond het land als het aan mij ligt wel wat breder mogen, wil Zeeland nog aantrekkelijker worden als recreatiestreek. De mooiste kustgebieden in Nederland zijn toch de delen met de meest uitgebreide bos- en duingebie den er vlak achter, zoals bij Wassenaar. Zeeland heeft die gebieden eigenlijk alleen in de koppen van de eilanden, met name op Schouwen.' Mooi landschap alleen is niet voldoende, de recreant moet zich er ook kunnen vermaken. 'Toen ik in 2007 Zeeland bezocht heb ik me daarom positief uitgelaten over Waterdu- nen, het plan om het kustgebied in West-Zeeuws- Vlaanderen aantrekkelijker te maken voor toeristen.' Zeelandstad De afgelopen vijf jaar is de samenwerking binnen Zeeland - de Zeelandstadgedachte - op veel gebieden verder toegenomen. 'Ik vind het moeilijk om te bepa len welke schaalgrootte qua gemeenten het best bij Zeeland past. Door de geografische structuur blijven het in zekere zin altijd versmolten eilanden. Ik ver wacht daarom niet dat er op korte termijn heel ingrij pende herindelingen zullen plaatsvinden. Wel zullen de gemeenten elkaar in de toekomst nog meer gaan opzoeken, omdat dat vaak pure noodzaak is, bijvoor beeld vanwege een flink aantal decentralisaties van rijks- of provincie- naar gemeenteniveau. Dat is ver standig. Het is goed dat de gemeenten, vaak in regio verband, samen optrekken, bijvoorbeeld op het gebied van jeugdzorg.' Zolang de trend van decentralisaties doorgaat, verwacht Schnabel dat die toename van intergemeentelijke samenwerking zal blijven voortdu ren. Het geluk van de Zeeuw laat zich nog moeilijker voorspellen. Een wellicht onvermijdelijke afname van voorzieningen hoeft - zo blijkt gelukkig - niet meteen nukkig te maken. 14 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 14