Cüttké Soet jw lAlrflf-> - «I DUftil MirfllHJ De woensdagmarkt in Oostburg Het streven naar versterking of behoud van leef baarheid is een algemeen geaccepteerde doelstel ling voor beleid. Maar wat is dat dan, hoe groot zijn die problemen en wat moet je doen om de leefbaarheid te vergroten? Hoe moeten we die leef baarheid in Nederland zien? Een breed gedragen opvatting is dat je spreekt van een leefbare omge ving als de mensen er vinden wat ze nodig heb ben en belangrijk achten. Je moet er goed kunnen wonen, werken, leren en recreëren. Hoe groter het aandeel van de inwoners is dat de omgeving als prettig ervaart en er tevreden over is, des te beter de leefbaarheid. Uiteindelijk bepalen de inwoners dan hoe goed de 'match' is die zij hebben met hun omgeving. Hoe meet je leefbaarheid en hoe maak je een meetinstrument voor leefbaarheid waar mensen van zeggen; dat herken ik en daar kunnen we iets mee? Randstad en Randland Leefbaarheid is sterk afhankelijk van plaats en tijd. In een stadswijk in de Randstad betekent leefbaarheid voor de inwoners iets heel anders dan voor dorpsbe woners. Voorwaarden en behoeften van inwoners ver anderen door het verloop van de tijd, bijvoorbeeld als gevolg van technologische ontwikkelingen of door ver andering van de bevolkingssamenstelling. Zo hebben bijvoorbeeld de auto en de diepvriezer de leefbaarheid van het platteland sterk veranderd en heeft het terug lopend aantal kinderen gevolgen zoals dreigende slui ting van basisscholen. Wat belangrijk is voor de leefbaarheid in een gebied is te vinden op de politieke agenda's van over heden. We herkennen het in de lokale en regionale projecten die gericht zijn op het verbeteren of ver sterken van de leefomgeving. Het sociaal-economisch hart van Nederland is de Randstad en zijn stedelijke 20 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 20