0.5or\ Zwembad in Aardenburg regio's waar bedrijven en kennisinstellingen in clus ters gevestigd zijn. Deze regio's zorgen voor de mees te economische groei en krijgen in het rijksbeleid daarom voorrang bij investeringen. Zeeland is een provincie zonder een duidelijk grootstedelijk centrum, maar met vele kleine plat telandskernen. Het behoort tot het Randland van Nederland dat een heel eigen ontwikkelingsdynamiek kent. Dat zien we in de bevolkingssamenstelling en bevolkingsontwikkeling. Jongeren trekken steeds mas saler naar de Randstad, waardoor Randland ontgroent, vergrijst en in sommige gebieden zelfs al krimpt. Dit betekent dat leefbaarheidsbeleid in Zeeland iets heel anders is dan in de Randstad. De leefbaarheid hier wordt op een heel andere manier vormgegeven dan die van grootstedelijke cen tra, waar veiligheid en etnische verschillen de agenda domineren. Buiten de Randstad gaat leefbaarheid over heel andere dingen. Het gaat over goede bereikbare voorzieningen voor werk, onderwijs, zorg en recreatie. Dat zijn zaken die in de grote stad vanzelfsprekend zijn maar hier een steeds groter probleem vormen. Niet voor niks trekken de jongeren naar de grote stad. Er is op landelijk niveau weinig beleidsmatige aan dacht voor de thematiek van het Randland. De regio moet haar problemen zelf oplossen. Leefbaarheidsonderzoek Al vanaf de oprichting in 1998 houdt SCOOP zich bezig met de leefbaarheid in Zeeland. In 2006 kreeg SCOOP de opdracht van de Provincie Zeeland een leefbaarheidsbarometer te ontwikkelen om leefbaar heid en (sociale) vitaliteit van dorpen en wijken te meten. Deze barometer met een set met indicatoren zou een instrument moeten zijn waarmee bestuur ders, bewoners en organisaties aan de slag kunnen 21 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 21