Carnaval in Sas van Gent gemaakt. Deze collectieve redzaamheid is van wezen lijk belang voor de leefbaarheid van wijken en dorpen. Dat geldt ook voor wijken en kernen waar het samen spel tussen de inwoners, de wijk- of dorpsraad en de gemeente goed gaat. Rijke grotere kernen en wijken met een stabiele en, wat betreft leeftijd, gemêleerde bevolkingssa menstelling die de afgelopen jaren niet zijn gedaald in inwoneraantal, worden door hun inwoners als de meer leefbare kernen ervaren. Voor de leefbaarheid van wijken en kernen is vooral het sociaal-economisch kapitaal dat aanwezig is cruciaal, die met een lage omgevingswaarde (lage gemiddelde woningwaarde en veel inwoners met lage inkomens) worden als bedui dend minder leefbaar ervaren. Kernen in de buurt van industrieën hebben een duidelijk benedengemiddeld leefbaarheidsniveau, terwijl kernen waar de recreatie dominant is juist als bovengemiddeld leefbaar worden ervaren. Bevolkings- krimp in kernen en wijken is een bedreiging voor de leefbaarheid. Deze krimp geeft het gevoel dat de omgeving in een neerwaartse spiraal zit. De omge vingswaarde komt door een slechte woningmarkt onder druk te staan. Kernen die gelegen zijn bij de grote industriegebieden van Zeeland zijn hierbij het meest kwetsbaar. woonplek te kiezen die bij je past. Vrouwen zijn iets positiever over de leefbaarheid dan mannen. Jongeren zijn minder positief over de leefbaarheid dan ouderen. De interactie met anderen in je omgeving speelt een cruciale rol in de beleving van leefbaarheid. Heel belangrijk is de aansluiting die je hebt met buren en medebewoners. Eenzaamheid is een vijand van leef baarheid. Wijken en kernen met veel eenzame inwo ners worden als minder leefbaar ervaren. Het hebben van familie, vrienden of geloofsgenoten in je omge ving draagt in belangrijke mate bij aan een gevoel van leefbaarheid. Het collectieve gevoel trots te zijn op je wijk of kern, er duidelijke binding mee hebben en je ervoor inzetten verhoogt de ervaren leefbaarheid. Een veilige en schone omgeving zonder overlast wordt als meer leefbaar ervaren. Maar vooral ook het vertrouwen dat medebewoners ingrijpen als daar inbreuk op wordt Leefbaarheidsbeleid De demografische ontwikkelingen van verdere ver grijzing, ontgroening en krimp die de bestaande voorzieningen sterk onder druk zetten maken leef baarheidsbeleid urgent. De diverse onderzoeken naar de leefbaarheid maken duidelijk dat het voeren van een toekomstbestendig en breed gedragen leefbaar heidsbeleid in een provincie als Zeeland, maar ook elders in het Randland, de schaal van kernen te boven gaat. Het gaat voor een belangrijk deel ook de schaal van gemeenten te boven. Denk bijvoorbeeld aan hoger onderwijs, ziekenhuiszorg en openbaar vervoer. Dit betekent dat in de spanning van wat lokaal kan en regionaal moet de inwoners, organisaties én bestuur ders elkaar dienen te verstaan. Er is perspectief nodig voor een goed woon-, werk- en vestigingsklimaat. Een geannoteerde versie van dit artikel is bij SCOOP verkrijgbaar. 25 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 25