Zeeland is volgens het provinciebestuur het beste gewest om in op te groeien, een uitlating van het provinciebestuur geënt op een uitspraak van SCOOP. De jeugd heeft hier dus toekomst. Bestuursnota's worden aange past om jongeren meer zeggenschap te geven. Cultuur is hierbij een actu eel en populair onderwerp. Met behoorlijk wat zeggenschap organiseert en begeleidt SCOOP diverse projecten op het gebied van jongerencultuur. Talentontwikkeling en jongerenparticipatie zijn daarbij sleutelwoorden. tekst Lineke Broos Imke Elstak, popconsulent bij SCOOP, is optimis tisch. 'Er gebeuren mooie dingen in Zeeland! Jonge ren worden bij ons meer dan ooit serieus genomen want ze zijn een onmisbare schakel in onze samen leving. Gezien de vergrijzing en krimp is aandacht voor deze doelgroep noodzakelijk. Landelijk gezien doet Zeeland daarom veel voor jongeren die zelf ook veel doen. In het Zeeuwse zijn we meer bescheiden dan in de Randstad. Hierdoor lijkt het alsof er min der gebeurt en wat wij doen achterhaald is. Schijn bedriegt want Zeeuwse jongeren barsten van het talent en nemen genoeg initiatieven.' Kunstbende Van dit talent maakt SCOOP graag gebruik. De lijst van jeugdcultuurprojecten is divers: van amateur kunst tot popcultuur en cultuureducatie. Samen met allerlei Zeeuwse instellingen organiseert SCOOP pro jecten om Zeeuwse jongeren te betrekken bij cultuur met als doel hun eigen (creatieve) talent te stimuleren en zo ook een wezenlijke bijdrage te leveren aan de maatschappelijke participatie van jongeren. De rol van SCOOP? Verbinden. Alle trajecten en projecten wor den door SCOOP aan elkaar geknoopt om uiteindelijk sterker naar voren te komen. Gezien de tegenwoordi ge bezuinigingen komt dat goed uit. Elstak: 'We heb ben elkaar nodig, we kunnen het niet alleen. Gebruik de expertise van de ander om samen tot een sterk product te komen. Kijk bijvoorbeeld naar de Kunst bende dat in Zeeland al meer dan 25 jaar wordt geor ganiseerd, de laatste 14 jaar door SCOOP. Veel lokale organisaties zijn enthousiast en werken mee. Lande lijk halen we qua deelname de top vijf. Dit danken we in eerste instantie aan de deelnemers. Ondanks de bescheiden schaal is er genoeg animo en talent en door de provinciale synergie en samenwerking kun nen we ondanks de bezuinigingen voortbestaan.' Urban culture en jeugdparticipatie Talentontwikkeling en jongerenparticipatie. Het zijn dure woorden maar beleidsmakers zijn er dol op. Ook bij SCOOP worden deze termen in veel projec ten meegenomen. Maar waarom zijn ze zo belang rijk? Sla de boeken erop na en je loopt tegen uit spraken aan als: 'talentontwikkeling heeft doorslag gevende betekenis voor de toekomst van ons land'. En: 'het is een ideaal instrument om de kwaliteit van de creativiteit van de bevolking te stimuleren en het klimaat voor kunst en cultuur in het algemeen te verbeteren' (Manifest Kunst - goed om te doen! van het Platform Amateurkunst). Ook naar het belang van jeugdparticipatie is veel onderzoek gedaan. 'Door de mogelijkheid te bieden samen met anderen al discussiërend tot een eigen stellingname te komen, draagt participatie bij aan morele, emotionele en sociale ontwikkeling van een kind.' (De staat van jeugdparticipatie in Nederland van uit het perspectief van gemeenten - Quickscan onder 175 gemeenten. Stichting Alexander en het Verweij-Jonker Instituut 2009). 35 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 35