I HET ODENSEHUIS ZEELAND Vangnetnetwerk voor mensen met dementie i 'j tekst Marloes Matthijssen SCOOP treedt op als organisator van reizen in bin nen- en buitenland, om te onderzoeken hoe men elders omgaat met specifieke maatschappelijke vraagstukken die ook in Zeeland spelen. Deelnemers komen uit zowel publieke als private Zeeuwse orga nisaties. Zij kunnen via slimme praktijkvoorbeelden inspiratie opdoen die ze later naar de Zeeuwse context kunnen vertalen. Een voorbeeld van zo'n maatschap pelijke kwestie is dementie. Op Walcheren alleen al zijn er 2.000 gevallen, in heel Zeeland 10.000. En dat aantal groeit gestaag. Doorbreken van de taboesfeer De cijfers spreken voor zich. Nederland telt anno 2012 ruim 235.000 mensen met dementie en door de vergrijzing zal dit aantal in 2050 naar schat ting tot een half miljoen gestegen zijn. Wereldwijd worden er elk jaar een kleine vijf miljoen nieuwe gevallen vastgesteld. Een vroege diagnose stellen is ingewikkeld omdat dementie vaak wordt verborgen, uit schaamte en onzekerheid. De ziekte zit overal ter wereld nog steeds in de taboesfeer en lijkt vooralsnog niet te genezen. In de stad Odense in Denemarken is daarom een speciale ontmoetingsplek opgericht. Het Odensehuis, een innovatief inloophuis voor mensen met dementie en hun mantelzorgers. Directeur Jan de Graaf van Stichting Werkt Voor Ouderen reisde in 2008 af naar Denemarken, met het beoogd bestuur van Stichting Odensehuis Zeeland onder voorzitter schap van de directeur van SCOOP, Dick van den Bout. Zij raakten zo geïnspireerd dat eind dit jaar het Odensehuis Zeeland de deuren kan openen, in navol ging van Amsterdam en Groningen. Van partner naar toezichthouder Jan de Graaf: 'Wat mijn interesse voor het Odensehuis aanwakkerde, was vooral de doelgroep: thuiswonende mensen, die beginnend dementerend zijn. Plus hun partner, vrienden en familiekring. Dat allereerste begin van dementie is een heftige fase van verdriet, boosheid en ellende. Mensen zijn nog niet echt zorg behoevend en komen dus niet in aanmerking voor professionele hulp. Maar verwarring is er volop: 'Je begrijpt niet helemaal meer hoe de wereld in elkaar zit, maar juist dat besef je maar al te goed. Heel sur realistisch. Veel mensen krijgen een dubbelleven dat in het teken staat van verbergen en camoufleren. De partner wordt in de rol van toezichthouder gedwon gen, dierbaren vervreemden van elkaar. Op een gegeven moment wordt de situatie thuis onleefbaar. Dan komen de professionals in beeld en valt vaak het rigoureuze besluit van opname. Het ziekteverloop plus diagnose kan echter jaren duren. Omgeving en professionals verzuchten vaak: "hadden we maar eer der kunnen helpen".' 'Je kunt hier jezelf zijn' Bij het Odensehuis in Denemarken was de insteek hoe dementie leefbaar te houden, in een samenleving waar niet alles collectief geregeld kan worden. Het is een inloophuis geworden dat in een ongedwongen sfeer advies en ondersteuning biedt aan mensen met dementie en hun mantelzorgers. Een informeel centrum dat steunt op de inbreng van de betrok kenen zelf. De kracht van het zelf doen is de grote meerwaarde. Mensen kunnen er de hele dag terecht, onaangekondigd, voor een kopje koffie en een goed gesprek. Alles draait om lotgenotencontact. Jan de Graaf: 'Iedereen is welkom, het onder scheid tussen bezoekers en vrijwilligers is niet scherp - al zijn vrijwilligers meestal de 'goede' partners. Het mooie van Denemarken vond ik dat veel mantelzor gers actief blijven in het centrum, ook nadat hun partner of familielid is opgenomen. In Odense waren 44 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 44