bijna 200 vrijwilligers verbonden aan het huis, een indrukwekkend aantal.' De Graaf is onverminderd enthousiast. 'In het Odensehuis werden we ontvangen door twee echt paren waarvan de vrouwen dementerend waren. Zij deden het woord en verhaalden waarom het huis zo belangrijk voor hen was. Hun partners sprongen bij als dat nodig was. In het huis waren verschillende ruimtes zodat mensen gezamenlijk deel konden nemen aan creatieve en sportieve workshops of lezin gen. Met een keuken voor gezamenlijke maaltijden en gesprekken. Allerlei activiteiten die met elkaar ondernomen konden worden, kennis en ervaring om te delen. Hierdoor maakt uitzichtloosheid plaats voor perspectief en gaan de mensen zich afvragen wat ze nog wel kunnen. Wat me het meest is bijgebleven van de reis naar Odense is een opmerking van een dementerende dame die zei: "Je kunt hier jezelf zijn". In het huis hoeft de schijn niet opgehouden te wor den, je hoeft niet steeds uit te leggen wat je hebt.' Zelforganisatie als zorgmodel Wat zijn de perspectieven voor het Zeeuwse Oden sehuis in het licht van de vele overheidsbezuini gingen in de zorg? Volgens De Graaf moet het met wat inventiviteit lukken om eind dit jaar het huis te openen. 'De kosten zijn relatief gering. Je hebt wel één goede beroepskracht nodig, die vrijwilligers kan begeleiden en coachen. Iemand die het ziektebeeld begrijpt, daarover kan uitleggen en indien nodig kan doorverwijzen. Verder draait het Odensehuis op zelf organisatie. Het aanbod ontstaat uit de vraag, parti cipanten creëren zelf zinvolle activiteiten. Iedereen met een goed idee is welkom. Het concept past in de tendens van de terugtredende overheid. Noden ver anderen niet, maar de professionele ondersteuning zal spaarzamer worden de komende jaren. Vrijwil ligers zijn het nieuwe goud, het is geweldig om te zien dat we nog steeds tijd voor elkaar vrijmaken in deze drukke tijden. In Amsterdam is het Odensehuis een succes, in Groningen is er net een geopend. Een laagdrempelige plek waar mensen zich welkom voelen en zelf weer een stuk van de regie kunnen terugnemen. De Graaf is ervan overtuigd dat de Zeeuwen aan het eind van dit jaar een eigen Odensehuis hebben. 45 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 45