Cultuur zo laagdrempelig mogelijk maken door de programmering aan te laten sluiten op de belevings wereld van zeventien- tot vijfentwintigjarige studen ten. In 1997 namen twee docenten aan de Hogeschool Zeeland (tegenwoordig HZ University of Applied Sciences) het initiatief studenten warm te laten lopen voor culturele activiteiten. Wat kleinschalig begon is nu, vijftien jaar later, uitgegroeid tot een programma dat staat, ook internationaal gezien. Denkschok Met een kaartverkoop rond de zevenduizend heeft HZ Cult haar naam in Zeeland gevestigd. Met HZ Cult is Zeeland voorlopig nog de enige provincie met een dergelijk breed opgezet cultureel studieprogramma. Het Zeeuws Tijdschrift sprak met Hans Reijnierse en John Louws, respectievelijk de huidige en voormalige voorzitter van HZ Cult. HZ Cult is naar eigen zeggen een uniek afwis selend cultuurprogramma met dit studiejaar de keuze uit vijftig activiteiten in de categorieën theater, muziek, film en 'specials'. Deelname aan het pro gramma is geheel vrijwillig, maar er kunnen wel 'vrije' studiepunten mee gehaald worden. Dat klinkt misschien wat losjes. 'Integendeel', aldus Reijnierse. 'De studenten worden verplicht minimaal tien voor stellingen per jaar te bezoeken, van het begin tot het eind. En ja, daar zit ook wel eens een stuk van Shake speare van een kleine vier uur bij.' Na zoveel jaren wil het wel eens voorkomen dat een voorstelling of optreden stof doet opwaaien. Louws: 'Wat voor ons in eerste instantie mooi en aan gekleed is, kan wel eens verkeerd vallen. Dat gebeurde met Wolke Neun. Giebelend en vol afschuw werd er gereageerd op de film over een 65-plus liefdeskoppel met licht erotische beelden. Toch maakte de discus sie achteraf deze voorstelling waardevol. We proberen een aanbod te genereren waar normaliter niet naar gekeken wordt, in de hoop dat de studenten geprik keld worden tot meer. Het zet ze in elk geval aan tot denken.' Expertise SCOOP HZ Cult is aanvankelijk puur opgezet voor studen ten en medewerkers van HZ University. Vanwege de aantrekkelijke en inhoudsvolle programmering sloten zich in de loop van de tijd de Roosevelt Academy, de ROC Westerschelde (mbo) en scholen uit het mid delbaar onderwijs zoals het Scheldemond College, Pontes Pieter Zeeman, De Rede en het Reynaertcol- lege aan. Het studieprogramma wordt betaald uit een subsidie van de Provincie Zeeland en fondsen van HZ University zelf. 'HZ Cult is zo'n succes omdat alle facetten aan bod komen en omdat we voor een gemê leerd gezelschap een divers, internationaal en rijk programma kunnen maken', aldus Reijnierse. 'Door de studenten erbij te betrekken, is het niet een aanbod op afstand, maar zorgen we ervoor dat het in de bele vingswereld van de studenten past. Het is interessant te zien dat onder de studenten zoveel fijnproevers zitten.' De samenwerking met SCOOP moet zeker genoemd worden, aldus Louws. De oud-voorzitter wil met nadruk bevestigen dat het een zeer prettige en vruchtbare samenwerking is. Voor het vierde jaar verzorgt de organisatie de eva luatie per schooljaar over de deelname van ROC- en VO-studenten. De komende vier jaar levert SCOOP een bijdrage aan de versterking en verbreding van HZ Cult. Er zal vooral gemikt worden op leerlingen uit het vervolg- en middelbaar onderwijs. Met de toekomst van het cultuurprogramma lijkt het dus wel goed te zitten. Gefinancierd door Provin cie Zeeland en HZ University zelf kunnen ze bij HZ Cult blijven programmeren. Reijnierse: 'De school zet zwaar in op de persoonlijke ontwikkeling van de studenten, want het bedrijfsleven geeft duidelijk te kennen dat ze breed georiënteerde nieuwe medewer kers willen. Een cultuurprogramma levert hier een bijdrage aan. Ik verwacht dat we in de toekomst alleen nog maar meer activiteiten gaan organiseren.' Het Zeeuws Tijdschrift mocht al een kijkje nemen in het nieuwe programma. Een imposante lijst met namen als Bert Visscher, Nabucco, Wilfried de Jong, Chef Special, Bergit Lewis en The Departed. U en ik mogen ook naar de voorstellingen, alleen komen we op de laatste plaats. De studenten hebben de eerste keus. Voor meer informatie: www.hz.nl 47 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 47