Naar het Kennispunt Zeeland POWERED BY SCOOP Het is niet de eerste keer dat het Zeeuws Tijdschrift een special wijdt aan een organisatie. Zo waren er het afgelopen jaar nummers over de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de Zeeuwse Biblio theek (ZB). Bij die laatste lag de focus vooral op haar unieke wetenschappelijke collectie die een essentiële rol speelt in het Zeeuws hoger onderwijs en in de opbouw van het Kennispunt Zeeland. In die context viel dikwijls de naam SCOOP (Zeeuws Instituut voor Sociale en Culturele Ontwikkeling) want tussen die organisaties waren plannen voor vergaande samen werking. SCOOP - sinds kort met hoofdletters - is het sociaal en cultureel planbureau van Zeeland dat naast onderzoek ook veel uitvoerend werk verricht. Het lag dus in onze bedoeling een nummer over SCOOP te maken. De kritiek die het instituut onlangs van diverse kanten te verduren kreeg als zou het louter een rapportenfabriek zijn die net zo goed afgeschaft kon worden, bracht ons voornemen in een stroomversnelling. Wat het maatschappelijk effect is van al die rapporten en denkwerk is te lezen in de artikelen over de Leefbaarheidmonitor, de Jeugd- monitor, HZ Cult en SCOOP's debatmethode. De monitoren kregen landelijke bekendheid. Het zijn meetinstrumenten die in de uitvoeringspraktijk effect sorteren. Van de bij het Zeeuwse publiek bekende programma's en activiteiten zoals de Kunstbende, PopSport, de Zeeuwse Belofte en Pop aan Zee is min der bekend dat ze door SCOOP zijn opgezet en wor den georganiseerd. Het opereren op de achtergrond kwam voort uit de dienende rol die door de provincie aan SCOOP was toebedacht. Om zich een idee te vormen van het human capital van SCOOP kregen enkele ZT-redacteuren een flex- plek bij SCOOP dat in staat van verhuizing was (het zit nu op de tweede verdieping van de ZB). Het resul taat daarvan is vastgelegd in portretten van medewer kers. Ons viel hun gedrevenheid en enthousiasme op. Ook interviewden we Dick van den Bout, alge meen directeur van SCOOP. We spraken hem net op de dag dat de bezuinigingen op cultuur werden afge kondigd. Hij omschreef die als een zwarte dag voor Zeeland. Die uitspraak was geknipt als kop voor de PZC. Wat in die krant niet ter sprake kwam, was dat hij het tegelijkertijd als een nieuw begin zag. Van den Bout: 'Het proces van samenwerking tussen Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek zal op alle fronten snel ler verlopen dan we nu veronderstellen. Ik denk dat meer partijen uit verschillende sectoren zich zullen aansluiten. We worden, los van de bezuinigingen, een ander instituut; kleiner, effectiever. Ons nieuwe pro fiel vraagt tot slot nieuwe expertise en deskundigheid. Ja, we gaan een boeiende tijd tegemoet.' Vooral in dat kleine, effectieve en werken zonder overhead kan de redactie van het Zeeuws Tijdschrift zich helemaal vinden. Dat staat denken over Zeeland, materiaal aandragen voor gedachtevorming en het ontwikkelen van nieuwe visies allerminst in de weg. De redactie wordt aan het begin van de nieuwe eeuw nog steeds gedreven door de Zeelandstadgedachte. In deze postindustriële wereld is het effectief verbinden en stimuleren van alle mogelijke netwerken in een levensvatbare regio met een duidelijk eigen culturele identiteit van primair belang. Wij denken graag mee over zo'n Kennispunt Zeeland zoals dat door SCOOP in samenwerking met andere organisaties wordt ont wikkeld. Paul van der Velde Hoofdredacteur 4 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 4