KWEEK VERSUS WILDGEVANGEN tekst Steketee Door de oogharen turend, zou je de provincie Zeeland een centrum van zeeviskweek kunnen noemen. Bij Seafarm aan de Jacobahaven waar de Oosterschelde- kering aan Noord-Beveland vast zit, brengen ze sinds begin jaren negentig verantwoord tarbot groot en de Stichting Zeeuwse Tong probeert al geruime tijd bij Colijnsplaat de kweek van tong leven in te blazen. Bij de vestiging van IMARES, een onderzoeksinstelling van de Universiteit van Wageningen, hebben biologen eind 2011 de geelvinkoningsvis op kweekbaarheid beoordeeld. Wie zijn trefwoordennet op het wereldwijde web uitgooit, haalt vooral presentaties binnen over de eco nomische haalbaarheid van deze zoute kweek, over de rechtvaardiging van subsidieaanvragen en over wen kende werkgelegenheid. Maar bij die invalshoek blijft de belangrijkste vraag onderbelicht: smaakt gekweekte zeevis even goed als wild gevangen zeevis? Die vraag heb ik al eens proberen te beantwoorden voor een weekblad, maar zo eensluidend waren de oordelen niet. Een testpanel kreeg gekweekte en wild gevangen zeebaars, zalm en tarbot voorgeschoteld. De panelleden proefden de vissen blind, hetzij als sashimi, dus rauw, of gepocheerd of gebakken in olijf olie. De wilde zalm won van zijn gekweekte collega, behalve als sashimi, want de extra vettigheid waaraan je de kweekzalm herkent "droeg" de sojasaus. De wild gevangen tarbot was rauw en gepocheerd de mindere van de kweekvis, maar dat kwam doordat de kweek- tarbot nét uit een groot aquarium was gehaald en de wilde vis waarschijnlijk al dagen in de koeling had gelegen. Merkwaardigste conclusie: kweekzeebaars won op alle fronten van de wildgevangen vis. De wilde versus gekweekte zeetong ontbrak in het rijtje, maar daar heeft IMARES in 2010 al eens een proefpanel op los gelaten. De kweekvis zag er grauwer uit en geurde grondiger, maar de smaken ontliepen elkaar niet veel. Een aantal Zeeuwse restaurants heeft de kweek- tong intussen op de kaart gepresenteerd, maar daaruit valt niets af te leiden, want het gaat hier juist om de vergelijking tussen de twee vissen waarvan opvoeding verschilt. Boze tongen beweren bovendien: dit is pro motie, opinie aangelengd met geld. Afijn, versheid is hoe dan ook een pre, en die gekweekte, uit een bassin geplukte tarbot geeft daar voor de beste garantie. Tarbot met schelpen 4 tarbotfilets van twee ons elk 40 ontzande en schoongeboende kokkels 2 sjalotten glas witte wijn 300 ml visbouillon 200 gram roomboter bos peterselie olijfolie zout, peper Snipper de sjalotjes fijn en doe deze met de kokkels, de witte wijn, een beetje olijfolie en wat peper in een koekenpan en sluit deze af. Kook de inhoud nu een paar minuutjes op hoog vuur terwijl de inhoud wordt omgeschud. Gooi de kokkels die niet opengaan weg. Bestrooi de tarbotfilets met zout en peper en gaar ze ongeveer tien minuten in een stoompan. Lepel de kokkels uit de pan en giet het merendeel van de saus af in een nieuwe pan - sla het laatste beetje saus over want daarin zit meestal wat schelpgruis. Voeg nu de visbouillon toe en kook de saus in tot ongeveer 100 milliliter. Monteer met de boter en voeg nu de gesne den peterselie en de kokkels toe. Serveer de tarbotfi lets overgoten met de saus, krieltjes en zeekraal. 57 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 57