Signalementen samenstellingjAN J.B. Kuipers met bijdragen van Mario Molegraaf Subcultuur uit de mottenballen Gerard Verhoeven; red. Ellen Gellman e.a., PIEKBOEK. 40 jaar De Piek in Vlissingen, 1970-2010. Vlissingen: de Cultuurwerf/de Piek, 2011. ISBN 978- 90-9026260-4, 24,90. Angèle Rijken, De Wet tot behoud van ellende. Middelburg: de Drvkkery Schrijverspodium, 2011. ISBN/EAN 978-90-70174-48-4, 19,90. 'Wij die de wind van voren en de bijval achteraf krij gen', aldus het fiere motto van het PIEKBOEK, ont leend aan 'Koraalzang' van Simon Vinkenoog. Tijdens de presentatie van het boek op 20 november 2011 droeg Joep Bremmers ook al een gedicht voor van deze dichter, die bijna levenslang met minstens één been in allerlei subculturen stond. De 'bijval achteraf' verhinderde niet dat het tijdstip van presentatie van dit boek samenviel met een moeilijke periode in het bestaan van het ooit als sleep-in begonnen poppo dium en 'cultcafé' De Piek. Het onzekere voortbestaan overschaduwde de festiviteiten, een situatie die nog altijd voortduurt. Maar De Piek bestaat nog! (Zie www. depiek.nl.) Juli 1970 werden her en der op Walcheren stren- cilstrookjes verspreid met de tekst 'slapen voor een piek', een stunt van het piepjonge Vlissings Ontspan ningscentrum (VOC). De slaapruimte bevond zich comfortabel achter het hippe café de Hoppit, in een voormalige huishoudschool aan het Groenewoud. Bin nen een maand had men 3.000 'piekslapers' binnen gehaald. Er kwamen snel ook bar- en andere ruimten bij in De Piek. 'Search For The Sun' (Palingstraat), concurrent in de alternatieve scene, stopte aan het eind van het seizoen 1972. De Piek verhuisde naar het voormalig Katholiek Militair Tehuis aan de Hellebar- dierstraat en evolueerde tot een belangrijk regionaal poppodium, waar in de loop der jaren een lange rij topacts voor het voetlicht trad: Nico, Kevin Coyne, Ronny Hawkins, Gong, Simple Minds enzovoort enzovoort. Anno 2005 vierde De Piek zijn vorige jubileum met een aantal 'feestweekends', ter gelegenheid waar van de gemeentesite van Vlissingen meldde: 'De échte oudere jongeren onder de Vlissingse lezers van deze pagina weten nog wel waar de naam De Piek vandaan komt. Voor een piek kon je er overnachten en kreeg je nog een kopje thee gratis ook. Niet omdat je thee zo lekker vond, maar dat hoorde bij De Sien, net als je pakje shag, een blokje stuff in zilverpapier, je lange haar, de Dopsoos, je Puch of Tomos met hoog stuur en andere kenmerken van die tijd.' Wees gerust, bedaagde vijftiger! Die Piek is er niet meer. Als uw kinderen nu naar De Piek gaan, gaan ze naar een geaccepteerd en gerespecteerd podium voor jongeren cultuur in de Hellebardierstraat, nog niet zo lang gele den fantastisch opgeknapt door de gemeente. Alterna tief is De Piek gelukkig altijd gebleven. In die zin, dat er op het podium nog steeds nieuwe bands, groepjes en DJ's te bewonderen zijn, die aan het begin van een hopelijk mooie carrière staan. Een gezellige bar, een altijd tot de verbeelding sprekende programmering en een sfeer die daarbij hoort, dat maakt De Piek tot een bijzonder Vlissings podium. Continuïteit dus in een vluchtige sfeer, getekend door elkaar razendsnel opvolgende (en ook beïnvloe dende en bestrijdende) trends, modes en opvattingen van een zich steeds vernieuwende 'bevolking' van de jeugdcultuur - hoewel De Piek nu en dan zelfs nog bezoekers trekt van het eerste uur. Ongeveer een kwart eeuw al wordt De Piek met tussenpozen bestierd door Ellen Gellman, aan wie Piekboek is opge dragen als 'initiator, inspirator, vechter, doorzetter, dieselmotor, samenbinder en al 25 jaar boegbeeld'. En als we het hebben over continuïteit sinds het eerste uur doemt onmiddellijk de figuur van huismeester en geluidsman Han Roose op, 'een der laatste Mohika nen van de oude garde van de OVO-klup' (een voor ganger van De Piek) en nog altijd actief in De Piek. Het uiterlijk van het door Hans Bommeljé vorm gegeven Piekboek is zeer duidelijk geïnspireerd op de ouderwetse elpee en bestaat uit vijf afzonderlijke, zeer kleurige katems. Het eerste is algemeen en inleidend, de overige behandelen achtereenvolgens de jaren 6i Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 61