Han Roose in 1995; foto van Harry de Lange uit het besproken boek zeventig, tachtig, negentig en tweeduizend. Auteur Gerard van der Hoeven, die we onder meer kennen van het boek De Keersluismoord (besproken in Zeeuws Tijdschrift, 2004 nr. 3/4), zei over die indeling in een PZC-interview: 'De jaren zeventig zijn de periode van de hippies, de jaren tachtig van de punk en de doom- muziek, de jaren negentig van de multiculturele muziek en de jaren tweeduizend van de nieuwe stijlen als dance en hiphop.' Omdat popcultuur en jongeren cultuur parallellen zijn schetst het boek volgens de auteur 'ook een beeld van de jeugd, van rivaliserende groepen: punks, skinheads, rasta's, gothics.' Vooral de jaren tachtig waren een heftige tijd, met rivaliserende bezoekersgroepen en vechtpartijen in een allengs legere Piek, die de toch al gemengde repu tatie van het centrum bepaald geen goed deden. Nog kenmerkender waren de eeuwige gevechten met de instanties. Aan de pop- en jongerencultuur kan dus een aspect worden toegevoegd dat de triade volmaakt: De Piek als ankerpunt van de rebelse tegencultuur. De 'bevolking' wijzigde, de sfeer bleef min of meer hetzelfde. Zoals dat een eerbiedwaardig etablissement betaamt heeft De Piek zelfs een eigen spook. Een meisje in een geel jurkje, maar ook andere verschijn selen. Han Roose in katern 4, 'de jaren 00': 'Ook op de bovenverdieping had ik af en toe duidelijk het gevoel dat er schimmen over mijn schouder meeke ken. Ook tegenwoordig komt dat nog steeds voor.' De Piek is op jaren, en intussen een monument van 'immaterieel erfgoed', om maar eens een courante term te gebruiken. Piekboek is mede door de vele foto's, bijschriften, overzichten en andere bijlagen zoals een nuttig register, een geslaagd monumentje van dit monument geworden. Al speelt de originele vormgeving de lezer wel parten: als je het boek ver ticaal houdt vallen de katerns uit het bandje op de grond, en het formaat is net iets te kloek voor de gebruikelijke ruimte tussen twee boekenplanken. Eigenzinnig tot de laatste snik. 62 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 62