kanten opkon. Het werd nooit duidelijk of concreet, zelden werd een vraag beantwoord met een duidelijk 'ja' of'nee'. Hoe reageerde jij daarop? Het heeft geleid tot een fikse strijd. Harde gesprek ken waarin geen compromissen werden gesloten. Een keus tussen leven of de leer was er niet. Het was het leven, met alle respect voor de leer, duidelijk was dat we zichtbaar moesten zijn. Daar hebben alle mede werkers van SCOOP enorm en met veel succes ook voor gestaan. Daar ben ik trots op, op hun inzet, hun dagelijkse passie en bevlogenheid. Wat wasje visie? Hoe zou het in Zeeland wel moeten? Ik wilde dat mensen uit de sociaal-maatschappelijke sector, onderzoek en cultuur bijeen kwamen en gin gen samenwerken. Ik had in de Dapperbuurt gezien hoe goed dat kan werken. Wat ik alleen niet kon voorspellen was dat het hier zo moeilijk was om dat, ondanks de druk en hulp van de Provincie, goed te organiseren en dat het dus lang heeft geduurd voordat men elkaar vond. Dat lag niet aan ons, ik dacht dat het sneller kon, maar het is wel gelukt. Ik hoor dat ook, zeker van collega-instellingen in het land. Wat we hier in Zeeland hebben gerealiseerd is uniek. Ken nis, onderzoek en directe actie en handelen in één verband. Prachtig dat in SCOOP onderzoekers, bevlo gen medewerkers uit de culturele sector en profes sionals uit de sociale sector met elkaar werken aan de opdrachten die we krijgen. Hoe was de relatie met de Provincie Het wederzijdse vertrouwen was in de beginjaren groot. Ik kreeg alle ruimte om me te bewegen in de samenleving en processen te organiseren. Dat was ook m'n opdracht trouwens. SCOOP had tot taak om het provinciale beleid kritisch te volgen en te beïn vloeden, te wijzen op ontwikkelingen en tot slot aan te geven waarin geïnvesteerd zou moeten worden. Pas later is het klimaat wat veranderd. Toen kreeg ik te maken met een overheid die meer wilde sturen, die werkte met prestatieafspraken. Dat is toch een andere manier van werken geworden, dat heeft ook wel extra tijd gekost. De samenwerking met de Provincie is altijd een uitstekende geweest, ook nu vandaag. De verhouding met de Provincie is juridisch, inhoudelijk en bestuurlijk tot in detail goed geregeld. Verdwenen er onderzoeksrapporten in de prullenmand? We werken in opdracht, dat betekent ook dat je als SCOOP niet altijd weet wat er met de resultaten van onderzoek gebeurt. Ik weet dat ons werk zeer gewaar deerd wordt, een recent onderzoek hiertoe van Beren schot in opdracht van de Provincie Zeeland heeft dat begin dit jaar nog eens bevestigd. Soms gebeurt er niks met een rapport, dat hoort er ook bij. Als SCOOP willen we vooral een goede en betrouwbare partner zijn en blijven. Dat betekent ook dat we correct zijn, wij gaan dus nooit gegevens manipuleren om een opdrachtgever tevreden te stellen. Een extreem, maar mooi voorbeeld hiervan is het dossier waarin we waarschuwden voor stagnatie in de bevolkingsontwik keling, we noemen dat nu krimp. Ik kreeg toen een seintje uit het provinciehuis met de strekking: 'Dat onderzoek moeten jullie maar niet gaan doen of gaan uitbrengen, want dat past niet bij ons beleid. Ons beleid is juist gericht op groei!' Hoe was het gesteld met de zichtbaarheid van SCOOP? Wat was het imago? We hebben relaties aangeknoopt met alle geledingen in de Zeeuwse samenleving - van de Vrouwenraad tot muziekscholen, van toneelgezelschappen tot sportver enigingen. SCOOP is via al die verbanden dichtbij de burgers gekropen. De perceptie is echter anders. Dat komt omdat als SCOOP bijvoorbeeld een project deed met het amateurtoneel, wij niet met de borst naar voren gingen lopen. Wat we neerzetten is het toneel 9 Zeeuws Tijdschrift 2012 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 9