niets alles Fagade 2012 is wat het is is wat het lijkt facade 77 augustus -18 november Fafade 2012 is een kunstroute door Middelburg die voert langs veertien spectaculaire ingrepen in het stadsgezicht, uitgevoerd door internationaal opereren de kunstenaars. Hun installaties verwonderen, betove ren en verbeelden, maar zetten ook aan tot nadenken over hoe Middelburg er vandaag de dag uitziet. De manifestatie duurt van 17 augustus tot 18 november. CBK Zeeland heeft in opdracht van de gemeente Middelburg en in samenwerking met vele andere partijen Fafade 2012 georganiseerd. De deelnemende beeldende kunstenaars willen dat het publiek op een andere manier naar de stad gaat kijken; hun instal laties laten ons nadenken over de authenticiteit van Middelburg. Fafade 2012 verlevendigt Middelburg niet alleen maar vormt tevens een impuls voor de hele stad, waardoor het van belang is dat de manifestatie eens in de vier jaar wordt georganiseerd. Middelburg kan bogen op een jarenlange traditie van baanbreken de culturele activiteiten, denk aan Forum en Nieuwe Muziek en tentoonstellingen als De verborgen Stad en Het Betoverde Plein. Het begrip authenticiteit is in de beeldende kunst decennialang onderwerp van discussie geweest. Kun stenaars becommentarieerden de consumptiemaat schappij en de beeldcultuur, of reflecteerden over de rol van de kunst zelf. Dat deden ze met groot succes want het begrip authenticiteit is overgenomen door de massamedia en is diep doorgedrongen in de heden daagse levensstijl. Hierdoor verloor het zijn waarde voor de beeldende kunst. Is het niet juist nu, in deze tijden van (city)branding en discussies rond nationale identiteit, van belang duidelijk te maken wat loze kre ten zijn en welke niet? Wat is de rol van authenticiteit in de manier waarop wij ons leven vormgeven, onze steden, onze politiek? Hoe verhoudt authenticiteit zich tot populisme en xenofobie? Specifiek vanuit de kunst, die altijd uitgaat van interesse en ideeënuitwisseling, kan dit debat een goede impuls krijgen. Daarbij worden wereldwijde ontwikkelingen in het discours vertaald naar de Nederlandse situatie. Juist Middelburg is met zijn bewust opgebouwde imago een perfecte plaats om dat debat aan te gaan. De kunstenaars en architecten die meedoen aan Fafade 2012 benaderen authenticiteit vanuit uiteen lopende invalshoeken. Dat verleent de manifestatie een pluriform karakter en biedt een platform waarop over beladen begrippen als 'nep' en 'namaak' gedis cussieerd kan worden. Natuurlijk kunnen we ons ook simpelweg laten overdonderen en betoveren door de installaties van de kunstenaars. Daarnaast zijn er lezingen, filmvoorstellingen, symposia, rondleidingen en een architectuurcongres. Verschillende Middelburgse instellingen haken in met verwante activiteiten. Deze stedelijke samenwerking wordt verder versterkt door grensoverschrijdende met Vlaamse instellingen zoals Netwerk centrum voor hedendaagse kunst (Aalst) en Be-Part, platform voor actuele kunst (Waregem). Zij geven ieder op geheel eigen wijze invulling aan een tentoonstelling met het zelfde thema. De brede samenstelling van het programma is mogelijk gemaakt door de ondersteuning van vele overheidsinstanties en publieke en private fondsen in Nederland en Vlaanderen. Zeeuwse bedrijven verbon den zich met hun kennis en materialen aan Fafade 2012. Zo ook het Zeeuws Tijdschrift dat zich achter deze catalogus van Fafade 2012 ophoudt. Kathrin Ginsberg directeur cbk Zeeland Thom Schaar coördinator beeldende kunst cbk Zeeland Paul van der Velde hoofdredacteur Zeeuws Tijdschrift 6

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 4