heeft Van Vlotens studie mij ten volle overtuigd. Als biografe voldoet Van Vloten niet helemaal. De hoofdpersoon van haar boek wil maar geen mens van vlees en bloed worden. Dat mag bezwaarlijk zijn, er blijft genoeg te genieten over. De prachtige illustraties verdienen aparte vermelding. Het oog komt niet tot rust. De grond van Artis De eerste ZBP werd in 2003 uitgereikt. De winnaar van toen, Annejet van der Zijl, bekleedt de nummer- twee-positie op mijn ranglijst. Zij kreeg de ZBP voor Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt (Amsterdam: Nijgh Van Ditmar 2002). Met dit boek over de Vlis- singse bibliothecaresse die uitgroeide tot een van de populairste Nederlandse schrijvers, was de ZBP-jury 2003 zeer ingenomen. Citaat uit het juryrapport: 'In deze meeslepende biografie is voor het eerst ook Schmidts jeugd in Zeeland uitvoerig beschreven en die heeft wel degelijk invloed uitgeoefend op haar late re leven.' Bij de uitreiking vertelde Van der Zijl geen Zeeuws meisje te zijn: 'Ik kom uit Friesland en kwam vanuit Amsterdam naar Goes, waar ik onderzoek heb ïo Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8 gedaan naar het leven van Annie.(Provinciale Zeeuwse Courant, 20 december 2003) Anna was Van der Zijls eerste grote succes. In de landelijke pers werd het boek bejubeld. Aleid Truijens (de Volkskrant) sprak van 'een verhaal met vele prachti ge scènes'. Henk van Gelder (NRC Handelsblad) prees het journalistieke onderzoek dat aan het boek ten grondslag lag. Agnus Amelink (Trouw) beschouwde het als een grote verdienste dat Van der Zijl in de bio grafie allerlei mythes doorprikt, maar haar onderwerp toch in haar waarde laat. Geen wanklank viel te horen. Ook niet van mijn kant. Ademloos uitgelezen. Anna Schmidt komt in het boek naar voren als een vat vol tegenstrijdigheden. Zij predikte rebellie, maar bleef uiteindelijk, zoals Aleid Truijens opmerkte, haar leven lang een keurige, gepermanente mevrouw uit Berkel Rodenrijs. Voetnoot: Van Annie M.G. las ik eind jaren vijftig De A van Abeltje. Als ongemeen spannend kinderboek kent dat zijn weerga niet. Voorts is zij de auteur van een dichtregel die ik altijd prachtig heb gevonden. Dikkertje Dap tegen de giraf: 'Denk je dat de grond van Artis Als ik neerkom heel erg hard is?'

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 12