Literaire ontdekking Een lezer kan zich verliezen in een boek. Een boek kan een lezer een wereld binnen zuigen waaruit hij of zij wil noch kan ontsnappen. De kans dat lezen zo'n toestand van gelukzaligheid teweegbrengt, wordt klei ner naarmate de lezer ouder wordt. Ziehier de wet van Borst. Maar het kan altijd nog weer gebeuren, zoals de ontdekker van de wet ervoer. De naam Floortje Zwigtman gaat vallen. Zwigtman is de onbetwiste nummer één op mijn hitlijst. Zij won de ZPB in 2010 met haar roman Spiegeljongen (Baarn: De Fontein 2010). Spiegeljongen is het sluitstuk van Zwigtmans romantrilogie Een groene bloem. Beide andere delen, Schijnbewegingen (2005) en Tegenspel (2007), leverden Zwigtman ook een ZBP-nominatie op. Maar de prijs kreeg zij pas na de derde nominatie. 'Drie keer is scheepsrecht', aldus de ZBP-jury 2010 in zijn rapport. De ZBP-jury 2005 (nominatie Schijnbewegingen) was nog niet tot bekroning bereid geweest, al vallen in het juryrapport superlatieven als 'meeslepend' en 'verassend'. De ZBP-jury 2007 idem dito (nominatie Tegenspel; kwalificaties: 'meesterlijk' en 'bewonderens waardig'). Maar na voltooiing van de trilogie kon Zwig tman de ZBP niet meer ontgaan. Juryrapport 2010: 'De prijs gaat naar Spiegeljongen, for a job well done.' Zwigtmans dankwoord bij de uitreiking bevatte veel behartigenswaardigs. 'Ik hoop,' zei ze onder meer, 'dat we de waarde van boeken en kunst blijven inzien, voordat we ontdekken dat we iets hebben verloren.' (Provinciale Zeeuwse Courant, 6 november 2010) Goed gebruld, leeuwin! Het hoge woord moet er maar uit: Spiegeljongen - de hele trilogie Een groene bloem trouwens - is voor mij een literaire ontdekking van de eerste orde. Een ontdekking, beken ik tot mijn schande, van recente datum. Toen ik dit artikel begon voor te bereiden, had ik van Floortje Zwigtman nog nooit gehoord. Hoe kan ze mij zijn ontgaan? In Een groene bloem schept de auteur een beeld van laat-negentiende- eeuws Londen. Hoofdpersoon is Adrian Mayfield, een jeugdig praktiseur van de herenliefde. Mayfield leeft aan de zelfkant van de maatschappij maar beweegt zich ook in de rijke en beroemde kring rond de schrijver Oscar Wilde, door Zwigtman omschre ven als 'de purperen hofhouding'. Prachtig allemaal, en ik ben er al die tijd van verstoken gebleven! Ter wijl dat laat-negentiende-eeuwse Londen - en met name de kring rond Oscar Wilde, tegen wie een sodomieproces liep - me al heel lang mateloos boeit! Heeft mijn dagblad er soms geen aandacht aan besteed? Een kleine internetrecherche, waarbij ik me beperkte tot het met de ZBP bekroonde Spiegeljon gen, gaf voedsel aan het vermoeden dat ik de Volks krant weieens doorblader met ogen dicht. Want dit had ik kunnen lezen in de editie van vrijdag 19 november 2010: 'Sluitstuk van een mees terlijke trilogie', 'bovenal een verpletterende aanklacht tegen schijnideologieën en kleinburgerlijkheid'. Spiegeljongen is een boek waarin ik mezelf verloor. Het zoog me een wereld binnen die mij pas losliet toen het uit was. Aldus de man wiens Zeeland-gehalte de laatste tijd aanzienlijk is gegroeid. li Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 13