VISSER, Carolijn (1956), schrijfster van reisverhalen, auteur van Miss Concordia. Vrouwen in den vreemde (Amsterdam: Augustus 2005). Won met dit boek in 2006 de Zeeuwse Boekenprijs. Reist al jaren lang over de wereld. Schrijft over mensen die zich onder moeilijke omstandigheden staande weten te houden. Op 31 oktober 2006 nam de Provinciale Zeeuwse Courant Vissers boek, toen alleen nog maar genomineerd, de maat. Wat pleitte in ZBP-verband voor en wat tegen Miss Concordia? Citaat: InhoudZeven portretten van bijzondere vrouwen die Visser tijdens haar omzwervingen over de wereld heeft ontmoet. Zeeuws gehalte: Minimaal. Visser, geboren in Leiden, groeide op in Middelburg en vertrok later naar Amsterdam en het buitenland. Het boek zelf verraadt haar Zeeuwse achtergrond niet. Voor: Het boek schetst mooi en op indringende wijze de levens van op zichzelf alledaagse vrouwen die door het lot "in den vreemde" zijn beland en daar op hun eigen wijze overeind weten te blijven. Het zijn levensver halen die je stuk voor stuk bijblijven. Tegen: Miss Concordia is van de genomineerde boeken het minst Zeeuwse.' VLOTEN, Lrancisca van (1950), letterkundig en kunst historisch onderzoeker en schrijver, auteur van Moen. Tussen Toorop en Mondriaan. De kunstenares Mies Elout-Drabbe i8yj-igj6 (Vlissingen: Den Boer De Ruiter 2004). Won met dit boek in 2004 de Zeeuwse Boekenprijs. Heeft vele publicaties op haar naam staan en is redacteur van onder andere het Zeeuws Tijdschrift, het Jaarboek Frederik van Eeden-Genootschap en Over Multatuli. Maakte tal van tentoonstellingen, waaronder die in het Marie Tak van Poortvliet Museum Domburg. Zij werkt als promotieonderzoeker aan een thematische bio grafie met de kunstenares Carry van Biema (1881- 1942) als centrale figuur. De Provinciale Zeeuwse Courant (16 juni 2004) over het bekroonde Moen: 'Van Vloten bewijst daarin dat Elout-Drabbe al oog had voor het baanbrekende werk van Mondriaan toen die door veel van zijn tijdgenoten nog werd uitgelachen.' ZIJL, Annejet van der (1962), schrijfster en his torica, auteur van Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt (Amsterdam: Nijgh Van Ditmar 2002). Won met dit boek in 2003 de Zeeuwse Boekenprijs. Brak met Anna landelijk door. Haar Sonny Boy (Amsterdam: Nijgh Van Ditmar 2004), de levensgeschiedenis van een jonge Surinaamse student die in 1928 verliefd wordt op een oudere, getrouwde Hollandse vrouw, werd een bestseller. In 2010 promoveerde zij op een biografie van prins Bernhard. De Provinciale Zeeuwse Courant (3 oktober 2003) over de biografie Anna: 'Van der Zijl toont daarin aan dat Schmidts kunstenaarschap sterk verweven was met haar persoonlijke lotgevallen en dat de schrijfster haar eigen carrière mystificeerde tot het sprookje van de onopvallende bibliothecaresse die het min of meer per ongeluk bracht tot de populairste auteur van Nederland.' ZWIGTMAN, Floortje, pseudoniem van Andrea Oostdijk (1974), auteur van de romantrilogie Een groene bloem. Het boek Spiegeljongen, verschenen in 2010 (Baarn: De Fontijn) - hiermee won zij in hetzelfde jaar de Zeeuwse Boekenprijs - is het sluitstuk van deze alom geprezen trilogie. Een groene bloem neemt de lezer mee naar de wereld van Adrian Mayfield, jeugdig praktiseur van de herenliefde. Mayfield leeft aan de zelfkant van laat-negentiende-eeuws Londen, maar beweegt zich ook in de elitaire kring rond de schrijver Oscar Wilde, tegen wie een sodomieproces loopt. Na voltooiing van de trilogie stond Zwigtman Rolf Bosboom te woord (Provinciale Zeeuwse Courant, 6 februari 2010). Bosboom: 'De geschiedenis van Adrian Mayfield groeide uit tot een gigantisch project.' Zwigtman: 'Ik had wel het verloop van het verhaal in gedachten, niet dat het drie boeken lang zou doorlopen. Oorspronkelijk ging ik uit van één boek van driehonderd pagina's. Maar ik heb de keuze gemaakt voor een stijl van schrijven die verwant is aan de naturalistische romans uit de negentiende eeuw, van schrijvers zoals Émile Zola. Die vrij gedetailleerde manier van vertellen neemt wel de nodige pagina's in beslag, waardoor het een drieluik werd.' 16 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 18