EIGEN BEH EER DIY tekst Marloes Matthijssen Meer dan één derde van alle inzendingen voor de Zeeuwse Boekenprijs 2012 is zelf uitgegeven." In eigen beheer of via uitgevers die werken volgens het pod-principe, printing on demand (en dus niet: publishing on demand). Opvallend veel schrijvers kozen voor deze methodes, vergeleken met het handjevol uit vorige edities. Eigen beheerboeken zagen er een aantal jaar geleden vaak ontoonbaar uit: lelijke omslag, merkwaardige bladspiegel en vol met spelfouten. Maar dankzij nieuwe technieken zijn ze 'niet meer van echt te onderscheiden', zoals ik las op het internetforum Schrijven Online. 'Echt' is dan een boek dat uitgegeven is via de reguliere uitgeverij. Voorheen de belangrijkste poort tot het boekenwereld. Maar is het hek eromheen niet allang verdwenen? De Celestijnse Belofte, Sonja Bakkers dieetboeken en de pornografische damesroman Vijftig Tinten Grijs. Alle drie bestsellers, alle drie in eigen beheer uitge bracht omdat uitgevers er geen brood in zagen. Eigen beheer betekent alles zelf doen: beslissingen over opmaak en omslag, oplage en verkoop. In 1993 wilde James Redfield, schrijver van De Celestijnse Belofte, geen jaar wachten op publicatie bij een reguliere uitgeverij. Hij liet drieduizend exemplaren drukken, gaf de helft weg en verkocht de rest vanuit de ach terbak van zijn auto. Een jaar later stond de teller op honderdduizend verkochte boeken (en inmiddels ver boven de twee miljoen). In eigen beheer uitgeven kan dus zeer lucratief zijn, al bestaan er vele mengvormen en contracten. Het idee de winst te mogen houden is een schril contrast met de gebruikelijke tien procent royalties die je krijgt van de reguliere uitgever. En daar moet je je eerst suc cesvol in de kijker hebben gespeeld, opvallen tussen de torenhoge stapels van papieren dromen. Schrijfster Fiona Hack, twee keer in de lijst van de Boekenprijs vertegenwoordigd (kinderboek Onrust in het bos en reisgids Ik lees Zeeland): 'Bij reguliere uitgeverijen je boek onderbrengen is bijna niet te doen. Uit duizenden manuscripten lukt het slechts enkele tientallen nieuwe schrijvers hun boek uit te brengen. Dat is echt heel weinig. Ik kan me voorstellen dat je na de zoveelste afwijzing zelf gaat uitgeven.' Hack geeft uit bij Free Musketeers en is zelf een eigen webwinkel/uitgeverij begonnen. 'Ik vond dat er qua royalties veel te weinig overbleef voor mij als auteur. Promotie maken kan ik zelf ook. Via eigen beheer kan ik mijn dromen volgen: samenwerken met mensen van mijn eigen keuze en je boeken laten vertalen in bijvoorbeeld het Engels.' Meer controle was ook belangrijk voor Alexandra Markusse, uitvaartverzorgster en auteur van Uit vaardig. Het boek ontstond naar aanleiding van haar tienjarig jubileum. 'Mensen vroegen steeds maar weer waarom ik dit werk deed, hoe ik het beleefde. Ik wilde mijn eigen beslissingen kunnen maken over stijl, vormgeving en opmaak. Omdat ik de touwtjes graag zelf in handen heb, maar ook uit respect voor de men- 22 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 24