Boven de dijken die graag schrijven. In hun kielzog volgen manuscriptbegeleiders, literaire agenten, workshopleiders en online lotgenotenclubs. Het is opvallend om te zien hoe reguliere uitgeefconcerns zich nu ook richten op pod. In de spotlights treden ze op als hoeder van kwaliteit, aan de achterkant drukt een aparte bedrijfspoot alles af, als er maar voor betaald wordt. Boekhandels treden steeds nadruk kelijker op als uitgever en offreren hun dien sten aan lokale schrijvers, zoals De Drvkkery en zijn Schrijverspodium. De Britten en Amerikanen lieten de weg al zien: Amazon heeft de Kindie Direct Publishing Tool om een eigen e-book te lan ceren, Pearson/Penguin presenteert Book Country (Your writing. Your community) en heeft nu ook het Amerikaans platform Aut hor Solutions overgenomen voor 116 miljoen dollar. Dit bedrijf met 1.600 medewerkers publiceerde meer dan 200.000 papieren en digitale boeken van ruim 150.000 schrijvers. De omzet in 2011 was 100 miljoen dollar, de winst van Author Solutions was 4,2 miljoen dollar. De verdiensten komen niet direct voort uit boeken, maar uit het aanbieden van betaalde diensten voor schrijvers, data-analyse en online marketing. Uitgeverijen kunnen via de nieuwe methodes goedkoop experimenteren met ongekende genres en titels en creëren zo bovendien eigen vijvers met talent. Eigen beheer is daarmee zowel punk als extreem commercieel. Goed nieuws voor het obscure, lokale, kleine en controversiële, maar ook voor slimme schrijvers die sociale media begrijpen en een enorme achterban kunnen mobiliseren. Want opvallen tussen de miljoe nen andere publicaties, dat is de ware opgave. Zesenveertig inzendingen, vijftien in eigen beheer, 33%: Uitgeverij Springtij/Boekenbent, Drukkerij Durenkamp (2), eigen beheer (2), De Piek/ Cultuurwerf, de Drvkkery|Schrijverspodium (3), Free Musketeers (2), De klimmende ster, Zeeuws archief, Polderhuis Westkapelle, Aquazz. CBK Zeeland niet meegerekend, Uitgeverij PMA en Dichterbij Beeld zijn twijfelgevallen, zij zijn uitgeverij maar fungeren ook als uitgeefplatform. tekst Andras Mario M. schreef in het vorige Zeeuws Tijdschrift over Chawwa W.: 'Zij, mogelijk de begaafdste dichter die vandaag de dag op Zeeuwse bodem rondloopt Wat een heerlijk ongewisse stelling, dacht ik meteen. Daarom in de categorie Mogelijk enkele aanvullende sug gesties. Mogelijk is de zeearend de meest voorkomende vogel in Zee land. Mogelijk is Trugkieke het populairste jeugdprogramma van Omroep Zeeland. Mogelijk is Zeeland de meest hygiënische provincie van ons land. (Zeeuwen produceren het meeste afval volgens een lande lijk onderzoek.) Mogelijk wil de Provincie Zeeland culturele en literaire bladen stimuleren door ze uit de subsidieregeling te gooien. Mogelijk gaan Zeeuwen niet dood. In ieder geval niet voor hun tijd. Mogelijk sterven Zeeuwen wel en bereiken ze vervolgens het hiernamaals, dat zich uiteraard uitstrekt boven Zeeland. Mogelijk is de duiksport een gezonde therapie voor Belgen met een doodsverlangen. Mogelijk is kuilen graven op de Zeeuwse stranden een gezonde therapie voor Duitsers met een doodsverlangen. Mogelijk hebben vitale Duitsers veel geleerd van de Tweede Wereldoorlog en beperken ze zich in 2012 tot een monetaire bezetting van Europa. Mogelijk is het om drie uur 's middags te laat voor alles, ook voor Duitsers. Mogelijk worstelt Zeeuws Meisje niet langer botergeil en komt ze niet meer- komt ze niet meer boven. Mogelijk is de Zeeuwse Boekenprijs bij uitstek een prijs voor dichters. Mogelijk krijgen alle auteurs van de uitgevers van de verhalen bundel Zondig in Zeeland een honorarium en niet alleen beken de deelnemers zoals Wim H., Carolijn V. of Freek de J.. Mogelijk geven de uitgevers van Zondig in Zeeland binnenkort toe, dat ze de zaak belazerd hebben door aanvankelijk voor te wenden dat geen enkele auteur betaald zou worden. Mogelijk is de winnaar van de Zeeuwse Boekenprijs dit jaar een 'onbekende' auteur. Mogelijk zijn Zeeuwse auteurs oprecht geïnteresseerd in eikaars werk. Mogelijk is Hans W. dit jaar waarlijk opgestaan. Mogelijk vormen deze zinnen een Zeeuwse column. 24 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 26