Bestaat Maan Leo? tekst Katinka Polderman Je moet zo je doelen hebben in het leven, een rode draad door je dagen spinnen. Met die wijsheden in mijn achterhoofd bedacht ik dat ik eens wat Zeeuwse schrijvers moest lezen. 'Zeeuwse' in de breedste zin van het woord. Dus importzeeuwen, exportzeeuwen en boemerangzeeuwen (dat zijn teruggekeerde export zeeuwen). Als mini-Zeeuwtje had ik natuurlijk import zeeuw Annie M.G. Schmidt al verslonden, en boeme rangzeeuw Wim Hofman. Als puberzeeuw waren daar Freek de Jonge en Carolijn Visser bijgekomen, en niet zo heel lang geleden Franca Treur. Maar aan bijvoor beeld Oek de Jong, Hans Warren en Betje Wolff was ik nog niet toegekomen. Dus hoewel ik me had voorge nomen éérst een nieuwe boekenkast te kopen voordat ik verse titels aan de stapel op de vloer toe zou voegen, kocht ik een stapeltje Zeeuwen-in-de-breedste-zin-van- het-woord en legde die op de stapels die er al lagen. Gisteren las ik het eerste Zeeuwse boek in mijn reeks uit. Ik Ben Maan van importzeeuw Maan Leo. En ik ben nog steeds een beetje van slag. Ik ga hier niet de hele inhoud van het boek uit de doeken doen (want na het lezen van deze column snelt u popelend van nieuwsgierigheid naar de winkel om het boek zelf aan te schaffen, het zou zonde zijn als u de volledige inhoud dan al kent). Kort samengevat gaat Ik Ben Maan over Maan, 25 jaar, hoogbegaafd en rondborstig, recruiter voor de Excellentia Academy in Middelburg en frequent bezoeker van sm-clubs. En dat alles wordt beschreven in een fijne onstuimig zwiepende acht baan van taal. Je zou kunnen denken dat schrijver en personage dezelfde persoon zijn. Doordat schrijfster en hoofd persoon dezelfde naam hebben, en doordat het boek is opgebouwd uit hoofdstukken waarin de schrijfster in de ik-vorm telkens één van haar eigenschappen uit licht. Maar regelmatig herinnert de personage-Maan de lezer eraan dat niet al het geschrevene echt hoeft te zijn. Feit en fictie lopen door elkaar, en vanzelfspre kend wordt niet uitgelegd waar feit eindigt en fictie begint. En dat is wat me zo verwart. Vaker worden feit en fictie door elkaar gehusseld, maar zoveel vertwijfe ling heeft nog geen schrijver bij me weten te zaaien. Na lezing ben ik gaan googelen. Er is een website met een (foto)blog. Er zijn een twitter- en facebookac- count. Noem het achterdochtig maar het zou mij niets verbazen wanneer Maan Leo niet bestaat. Wanneer het boek is geschreven door een man met een snor en een bril, en niet door de vrouw die me vanaf de achterflap aankijkt. Dat de foto's van Maan Leo stuk voor stuk bij elkaar gefotoshopt zijn. Dat de facebook- pagina en website óók verzonnen zijn, al even fictief als het boekenpersonage. Het wordt vaker gedaan, zo heeft de pop van Slagerij Schrijver in Goes een eigen facebookpagina en werd er voor de verkiezingen volop getwitterd door de niet-bestaande partij Blanco. Waarschijnlijk zoek ik er allemaal veel te veel ach ter, maar toch is het fascinerend: wat als de fictie de werkelijkheid in probeert te sluipen? Vol verwachting kijk ik uit naar het tweede boek van Maan Leo. Of die schrijver met die snor. 25 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 27