CAMPVEERSE TOREN De culturele link met de Campveerse Toren blijkt duidelijk uit de gastenboeken: daar zijn woorden en tekeningen in te vinden van mensen als Karei Appel, Jan Wolkers en Youp van 't Hek. Toch denkt Hendrina van Cranenburgh even na over de connectie tussen de Toren en de Boekenprijs. 'Zelf had ik nooit zoveel met de literaire wereld. Ik ben opgeleid als kok en dan heb je weinig te doen met boeken en schrijvers. Maar een aantal jaar geleden wilden wij een boek maken over de geschiedenis en weetjes rondom de Campveerse Toren. Het is een fami liebedrijf, we zitten inmiddels 65 jaar op deze plek en hebben veel mooie dingen meegemaakt. Dat leek ons goed om eens op schrift te stellen. Hoofdredacteur Paul van der Velde kwam hier soms lunchen en vergaderen met de redactie en toen heb ik zijn advies gevraagd. Dat resulteerde in een special van het Zeeuws Tijdschrift, vol verhalen van mijn vader en kunststukjes uit het gastenboek. Na die samenwerking vroeg Paul mij om hoofdsponsor te worden en dat hebben we gedaan. Ik ben misschien niet zo'n lezer, maar onze gasten zijn vaak hartstochtelijke cultuurliefhebbers. En je steunt uiteraard het Zeeuwse culturele klimaat.' te vatten en wijst op onderlinge overeenkomsten. Zodat de jury ondanks alle verbeten debatten toch tot overeenstemming kan komen. Tenminste zo is mij meermalen verteld. Op het eind van het diner schuif ik nog wel eens aan met een kelderrestantje.' En u verzorgt ook de uitreiking van de Zeeuwse Boeken prijs? 'Omdat ik zo weinig lees voel ik me meer entourage maar ik vind het wel erg leuk om de prijs te overhan digen. Ik heb nog het allereerste Zeeuws Meisje uit gereikt, het is telkens weer speciaal. Soms is het ver lossende woord heel spannend omdat er zware com petitie was. En het blijft verrassend hoe de schrijvers reageren. Sommigen vinden het doodnormaal dat ze winnen, maar ik vind het altijd mooi als iemand echt geroerd is door de prijs. Vorig jaar hadden we Jaap de Moor als winnaar, toen hij de prijs in ontvangst nam had hij een prachtig verhaal eromheen. We zetten de vijf genomineerde boeken altijd in onze hotelkamers en die worden goed gelezen. Mooie reclame voor de schrijvers. Geregeld vragen gasten of ze het boek alsjeblieft mee mogen nemen voor thuis.' Welke rol speelt de Campveerse Toren in de jaarlijkse ver kiezing? 'Als alle boeken ingezonden zijn is onze Herenkamer het decor van het Beslissingsdiner. Dan komt de jury bij elkaar om over de boeken te discussiëren. Dat pro ces blijft binnenskamers, is het geheim van de Camp veerse Toren. Er is dan één medewerker die zorgt voor de bediening. Er zijn echt flinke discussies tijdens het diner, bijna bekvechten over wie de prijs verdient. Misschien dat sommige juryleden wel eens dachten: ach, een provinciale boekenprijs, de beslissing is vast een formaliteit. Maar je wordt geacht op serieuze en hartstochtelijke wijze je persoonlijke favorieten te verdedigen. Als de pleidooien gehouden zijn, komt menigeen even stoom afblazen op de gang. En dan moet de winnaar nog aangewezen worden. Karla Peijs leidt alles in goede banen, weet de discussies samen Tien jaar Zeeuwse Boekenprijs alweer, met in de opzet enkele veranderingen. 'Ik vind het goed dat de PZC meedoet en nu ook de Zeeuwse Boekhandel. Dankzij de Publieksprijs is het ook meer van de Zeeuwen zelf geworden. Het hartstochtelijk oproepen tot stemmen blijft leuk om te zien. En ook de emst van de juryleden. De prijs wordt niet zomaar weggegeven aan de auteur die het meest in de belangstelling stond. Het is een echte competi tie. Daarom zijn wij er trots op hoofdsponsor te zijn: de schrijvers met al hun harde werk verdienen het. Het schrijvende vak is heel bijzonder, dat moet blijven en ondersteund worden. Iedereen schrijft tegenwoor dig maar een boek lijkt het wel. Uitholling, ook op het gebied van kookboeken trouwens. Het is belangrijk om de écht bijzondere boeken van Zeeuwse makelij gepaste eer te bewijzen.' 27 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 29