Zeeuws publicatiefonds ter ziele, wat gaan we missen tekst Marcel Migo Gedeputeerde Staten is voornemens het Publicatiefonds Zeeland te beëindigen. De afgelopen acht jaar werd door de Provincie Zeeland elk jaar ruim 20.000,- beschikbaar gesteld om Zeeuwse non-fictieboeken mede mogelijk te maken. 54 publicaties kregen hierdoor een extra steuntje in de rug. Het publicatiefonds Zeeland werd beheerd door het Prins Bernhard Cultuurfonds. Tijd voor een terugblik: wat heeft dit fonds nu feitelijk opgeleverd en is het eigenlijk erg dat het verdwijnt? Veel van de boeken die een bijdrage van het fonds ontvingen werden uitgegeven door Zeeuwse uitge vers, zoals ADZ, Het Paard van Troje en Den Boer/ De Ruiter. Anthoni Fierloos van Het Paard van Troje vindt het jammer dat het publicatiefonds stopt. 'Het is een gemis voor het typisch Zeeuwse boek.' Fierloos verwacht dat het vanaf volgend jaar moeilijker zal worden sommige titels rendabel te maken. 'We moe ten selectiever te werk gaan bij onze keuze wat we kunnen uitgeven. Misschien zullen we vaker moeten kiezen voor iets waarvan we zeker weten dat we uit de kosten kunnen komen.' Hij verwacht dat de Zeeuwse uitgevers vaker een 'veilige keuze' zullen maken. Adri- aan Langendonk van Den Boer De Ruiter noemt het stoppen van het fonds evenzeer 'spijtig'. 'Het publi catiefonds gaf die publicaties ondersteuning waarvan ze meenden dat deze cultureel waardevol waren om gepubliceerd te worden. Door deze maatregel wordt het risico gelopen dat de oogst schraler wordt, dat is vooral jammer voor geïnteresseerde Zeeuwen.' Fierloos: 'Het publicatiefonds was belangrijk. Het kon net het verschil maken tussen uit de kosten komen of niet.' Echte alternatieven ziet hij niet. 'Er zijn wel meer fondsen, maar de meeste zijn door mij niet te benaderen omdat ik geen stichting ben. Het publicatiefonds keek daar niet naar. Ik hoop dat het Prins Bernhard Cultuurfonds dit wel gewoon blijft doen.' Ook Adriaan Langendonk van Uitgeverij Den Boer/De Ruiter ziet weinig alternatieven. 'Nee, de spoeling wordt dunner tenzij de Provincie incidenteel publicaties uit andere middelen gaat financieren, dat zal van het onderwerp en het belang voor de provincie afhangen.' Fierloos merkt dat het sowieso moeilijker is extra gelden te verwerven voor het mogelijk maken van Zeeuwse producties. 'De crisis is duidelijk merk baar, er is bijvoorbeeld minder subsidiegeld beschik baar, ook bij gemeenten.' Langendonk verwacht dat de Zeeuwse non fictieboeken door het stoppen van het publicatiefonds iets duurder zullen worden. 'Of ze worden soberder van uitvoering. Daarbij wil ik benadrukken dat kleine publicaties in zwart-wit steeds gemakkelijker uitgege ven kunnen worden met minder of zonder subsidie (via printing on demand), maar bij werken in kleur (kunstboeken, fotoboeken) die in hogere oplagen wor den gedrukt ontstaan wel problemen. Bij sommige publicaties zal nog eens goed overwogen worden of het gepubliceerd kan worden in de (ideale) vorm die men voor ogen had.' Ontstaan Anika Keijzer is ambtelijk secretaris van het Prins Bern- hard Cultuurfonds Zeeland. Het publicatiefonds Zee land is een van de fondsen die onder haar beheer valt. 30 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 32