Keijzer heeft een lange staat van dienst in de Zeeuwse culturele wereld. Ze is werkzaam voor SCOOP en geeft er adviezen over werk- en projectontwikkelingen aan de Raad van Bestuur. Daarvoor was ze bij de VMCZ (de voorloper van SCOOP) sectorhoofd cultuur. Anika Keijzer: 'Het publicatiefonds was een idee van toenmalig gedeputeerde Van Waveren. Het stond voor het eerst opgenomen in de Cultuurnota Cultuur Continu voor de periode 2005-2008. Voor die tijd droeg de Provincie ook wel bij aan publicaties, maar dat was meer op projectmatige en incidentele basis. Het publicatiefonds Zeeland is uniek, er is geen ande re provincie met een soortgelijk fonds.' Het publicatie fonds werd destijds opgericht voor 'publicaties op het gebied van Zeeuwse cultuur- en natuurhistorie voor een breed publiek en bij voorkeur uitgegeven door Zeeuwse uitgeverijen.' Aanvragen werden getoetst op de volgende criteria: heeft een publicatie een breed en duidelijk thema in relatie tot (de geschiedenis van) Zeeland is het op een toegankelijke manier beschreven voegt het iets wezenlijks toe aan het bestaande aanbod wordt het verkocht via de (Zeeuwse) boekhandel of is er een distributieplan is er een minimale oplage van 500 stuks, waarvan 75% voor verkoop is bestemd is de verkoopprijs niet hoger dan 30,- en de pro ductieprijs niet hoger dan 35.000,- wetenschappelijke en literaire uitgaven vallen buiten de doelstelling. Uiteraard konden niet alle aanvragen worden gehono reerd. Keijzer: 'In vrijwel alle gevallen was de reden dat niet aan de criteria was voldaan, of omdat het geld voor dat jaar op was. Het kwam maar zelden voor dat de kwaliteit van een aangedragen boek onvoldoende was. Waarschijnlijk komt dat doordat wij enkel zaken deden met niet-particulieren. De uitgeverijen, stichtingen of verenigingen hadden zelf al een voorselectie gemaakt en droegen daarom kwalitatief hoogwaardige werken aan.' Resultaten In februari 2006 vond de officiële start van het publi catiefonds Zeeland plaats, met een feestelijke bijeen komst in De Drvkkery, waar allerlei Zeeuwse uitgevers en boekhandelaren aanwezig waren. Aan het eind van de looptijd van de Cultuurnota, in 2008 werd de balans opgemaakt. De publicaties bleken de minimumoplages te hebben behaald en een breed publiek bereikt te hebben. Dat laatste werd ove rigens niet getoetst aan de hand van verkoopcijfers, maar op basis van de afnamecijfers door boekwinkels. Vaak waren de boeken aantrekkelijk vormgegeven. Er werd in de periode 2005-2008 84.700,- verstrekt aan de publicaties. In de periode 2009-2012 zou het gaan om een bedrag van 81.000,-. Keijzer: 'In totaal heeft het publicatiefonds Zeeland 54 publicaties kun nen steunen.' Dat is een aanzienlijk deel van de totale productie van Zeeuwse non-fictieboeken. Fondsenbeheer Het publicatiefonds Zeeland is slechts een van de fondsen die het Prins Bernhard Cultuurfonds beheert. Keijzer: 'We hebben ook een eigen regulier budget. Al die 54 publicaties hebben daarvan kunnen profiteren. Elf publi caties kwamen niet in aanmerking voor het publicatie fonds, maar wel voor een ander door ons beheerd fonds.' Met nadruk: 'Het is absoluut niet zo dat door het stop pen van het publicatiefonds Zeeland er geen beschikbare gelden meer zijn voor Zeeuwse publicaties. Ik raad de uitgeverijen van harte aan zich in de toekomst tot ons te blijven wenden. We beheren meer fondsen, sommige daarvan kunnen prima aangewend worden voor boeken over Zeeland of delen van Zeeland.' De Provincie kiest ervoor in plaats van het publica tiefonds Zeeland een Documentatiefonds in te stellen. Keijzer: 'De Provincie wil graag een rol spelen bij het behoud van Zeeuws erfgoed. Daar past die ontwikke ling in.' Dat het publicatiefonds niet onder 'Zeeuws erfgoed' valt, maar onder het letterenbeleid is volgens haar niet juist. 'We hebben dat van het begin af aan gegeven. Wij horen meer bij cultureel erfgoed.' Of er in de toekomst opnieuw een publicatiefonds Zeeland komt betwijfelt ze. 'Wij houden ons in elk geval aan bevolen als men opnieuw een dergelijk fonds bij pro fessionals in beheer wil brengen.' Keijzer vindt het lastig om nu al de gevolgen van het stopzetten in te schatten. 'Men mist straks maximaal 2500,- per bijdrage. Onze eigen reguliere bijdrage houdt echter niet op. Mogelijk zullen de uit gevers ofwel iets meer risico nemen, of juist meer op safe spelen.' Overigens is nog niet al het geld uit het fonds uitgegeven. Keijzer: 'We zullen de laatste bij dragen uiteraard heel kritisch bekijken, zodat we dit mooie project in stijl kunnen afsluiten.' 32 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 34