Het Zeeuwse meisje van de margarinereclame? Die ONS BIN ZONDIG! heeft een diep decolleté en een Kalashnikov om de schouder. Deze herfst verschijnt de verhalenbundel Zondig in Zeeland, een verzameling vol misdaad en erotiek. Initiatiefnemers Peter de Jonge en Peter van Druenen brachten zesentwintig schrijvers bijeen, waar onder Freek de Jonge, Franca Treur en Oek de Jong. Met als doel: afrekenen met het clichématige imago van Zeeland, dat te boek staat als stijf, vroom en braaf. Een gesprek met Peter de Jonge uit Goes, ex-hoofdredac- teur van het AD. tekst Marloes Matthijssen Eindelijk een boekje open over de Zeeuwen zoals ze zijn. Een bundel verhalen, die een dijkdoor braak veroorzaakt waar de bandeloosheid met genadeloze kracht door naar binnen gulpt. Peter de Jonge grijnst als hij me de flaptekst van de bundel laat lezen. In Rotterdam hoorde hij het telkens weer: Zeeland, dat is toch die provincie waar niets gebeurt? Dichtgeplakt met kranten, oerconservatief. Dankzij een merkwaardig radio-interview met de Mid delburgse schrijfster Floortje Zwigtman kwam hij in actie. 'Floortje vertelde in het programma Kunststof over haar boek Spiegeljongen. De interviewster kon er maar niet over uit: hoe kun je nou in een truttige provincie als Zeeland inspiratie vinden voor een boek vol seks, decadentie en wraak? Ik hoorde het interview in de auto en vrat mijn stuur zowat op bij het horen van al die vooroordelen.' Thuis stuurde De Jonge meteen een e-mail naar de schrijfster, en vatte het idee op om een boek vol decadente verhalen over Zeeland te schrijven. 'Lek ker met z'n allen aan de andere kant van de boot hangen, om het scheepje wat rechter te trekken.' Eind 2011 benaderde hij een aantal bekende en min der bekende schrijvers. Ze moesten van Zeeuwse afkomst zijn of nu in Zeeland wonen. Nieuw talent spoorde De Jonge op met hulp van tijdschrift Bal- lustrada. Maatstaf Voor de vorm van de bundel liet De Jonge zich inspi reren door het boekje Zeeland - Waarom Daarom uit 1970. Een themanummer van literair tijdschrift Maatstaf dat hij al die jaren heeft bewaard. 'Dat vond ik een fenomenale publicatie, die me trots maakte om Zeeuw te zijn. Met Komrij, Hans Warren en Annie M.G. Schmidt. Rinus Ferdinandusse en Andreas Oosthoek stonden ook in die bundel en hebben nu het begin- en slotverhaal van Zondig in Zeeland geschreven.' Zeeland - Waarom Daarom is een curieus docu ment: fictie en non-fictie dwars door elkaar, proza en poëzie. Het verhaalt over Zeeuwse schrijvers als Betje Wolf en Jacob Cats. Maar ook over Bert Bakker en A. Roland Holst die samen de orde verstoren in Veere, na een copieus diner in de Campveerse Toren. Ze worden gered van arrestatie door de burgemeester zelf, die fan blijkt van de dichter. Waarom Daarom is een boekje over overkanten, knoestige mensen, de worsteling met goed en kwaad en de elementen. Boeren versus intellectuelen. Het landleven versus de stad. Het exotische van het doodnormale. Het boekje leest als een tijdcapsule: Annie M.G. Schmidt vertelt over het slachten van een varken, met kinderen die lachend toekijken en stukjes zwoerd verorberen, vers van het beest gesneden. Over roddel, verlangens en het verdwijnen van meisjes die ongetrouwd zwanger raken. 'Seks blijkt in onze bundel de favoriete zonde, meer dan de helft van de verhalen is erotisch getint. Freek de Jonge schrijft over een orgie in het ouder lijk huis, Franca Treur over zondige gedachten in de bioscoop. Een zinderend verhaal, zonder dat er een onvertogen woord in staat. Katinka Polderman maakt haar literaire debuut met een verhaal over de jeugdige opwinding van telefoonseks. Een vlot en vindingrijk verhaal, ontzettend grappig.' 40 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 42