IMPRESSIES Waargebeurd Het boekje heeft dezelfde veelheid aan stijlen als Zee land - Waarom Daarom. Dus ook non-fictie en één poëtische bijdrage van Johanna Kruit. 'Zij zondigde tegen de formule en dat moesten we wel toestaan.' Carolijn Visser vertelt hoe haar vader de zonde in Zee land importeerde, door een jeugdcentrum te openen waar de hasjdampen je tegemoet kwamen. Ook is er een verhaal over de smokkelprins uit Sas van Gent. Hij reed douaniers van de weg, brak door barricades en ontsnapte uit een splinternieuwe politiecel in Ter- neuzen. Kees Slager verhaalt over zijn ontmaskering van een strenge politicus, die onder de toonbank van zijn elektronicazaak pornobanden verkocht. 'Door de mix tussen historie en fictie ontstaat een mooie extra spanning. Veel schrijvers vertrouwden me bij hun verhaal toe "en het is nog waargebeurd ook". Opvallend veel auteurs kozen voor een invalshoek vanuit hun jeugd. De grote indruk van de eerste keer die een leven lang bij blijft.' Jonge cineasten Leo Hannewijk van Film by the Sea was direct enthousiast toen hij hoorde van de verhalenbundel. Dit resulteerde in een samenwerking: een deel van de opbrengst van het boek komt ten goede aan een fonds voor beginnende Zeeuwse cineasten. Zij mogen een verhaal naar keuze verfilmen. Het boek verschijnt bij een Rotterdamse uitgever en moet breed verkrijgbaar zijn. Peter de Jonge en Peter van Druenen begrijpen dat ze hoog moeten inzetten op publiciteit. Het eerste kleine relletje is al ontstaan op de reactiepagina van Omroep Zeeland Radio, bij de aankondiging van het boek. 'Helaas weer een aanval op gelovige mensen. Jammer dat met de komst van dit boek alle gelovigen over één kam worden geschoren', schrijft ene Lau. Het is echter helemaal geen boek geworden dat schopt tegen religie. Niet zo heel opmerkelijk, in een klimaat waar woorden als 'taboe' en 'zonde' tv-formats zijn geworden. De Jonge: 'Onze oproep aan de schrij vers was te schrijven over "alles wat god en de wet ver boden hebben". Maar het instituut kerk wordt opval lend weinig genoemd. Voor buitenstaanders lijkt het strengchristelijke gehalte hier hoog, maar er valt goed mee te leven. Vaak bekijken we het zelf een beetje als folklore, met merkwaardige hoedjes die de gerefor meerde meisjes snel terug in hun tas stoppen als ze ZEEUWSE BOEKENBAL OP FILM BY THE SEA Tijdens de bobobrunch voorafgaand aan het Boeken bal storten vroeg gearriveerde Zeeuwse schrijvers, die te fiets of met de auto kwamen, zich enthousiast op de champagne met zwarte bessensap, blij met hun voorsprong op de bus vol celebrities. Het publiek bewondert de kaft van het boek Zondig in Zeeland, dat dankzij een cultuursubsidie extra luxe kon worden uitgevoerd, lipstickrood en goud- op-snee, maar lachen om die laatste benaming werd door de meeste aanwezigen niet als chique ervaren. Organisatoren en auteurs glunderen dankzij de mas sale belangstelling voor Boek, Boekenfeest, en diver se aanwezige schrijvers. Een stijf uitverkochte tent vol literatuurliefhebbers is een prachtig signaal voor de kunsten (plus alweer een slechte woordgrap). Dichter Ramsey Nasr krijgt het voor elkaar om P.C. Hooft verleidelijk te laten klinken. Dames en heren in het publiek zuchten zachtjes bij het aanhoren van zoveel streelzachte synoniemen en aftastende, aaibare alliteraties. Katinka Polderman neemt de verhalenbundel in ontvangst met de woorden: 'Het is goed dat dit boek er is. Nu kunnen we eindelijk bewijzen dat 41 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 43