het in Zeeland, net als in de rest van de wereld, één groot Sodom en Gomorra is.' Schrijvers worden door organisator Peter de Jonge van harte aangemoedigd het boek te signeren met hun mobiele telefoonnummer. Tot slot predikt Dominee Gremdaat over de geneug ten van de zijweg, het volgen van je hart en het naja gen van onverwachtse passies. Het vieren van het Leven. Helaas is dit thuis soms moeilijk uit te leggen. De Zeeuwse genodigden gaan tiptop gekleed. De celebrities zijn te herkennen aan hun hoofd en/of naam maar niet direct aan hun kledij. Beide catego rieën worden nagestaard door het festivalpubliek in spijkerbroek. Diverse schrijvers geven literair advies voor de schappelijke prijs van één of twee biertjes. De meest gefotografeerde beroemdheid bleek René Mioch. Paskal Jakobsen van Blof had een uitgebrei de entourage die hem trouw volgde, maar moest toch zijn meerdere in Mioch erkennen. De foyer van Cine City is afgeladen. Voor iets wat 'Boekenbal' genoemd werd, kon er helaas niet wor den gedanst, omdat de belangstelling te massaal was. Een overweldigend succes voor de letteren, die gered zouden zijn als de aanwezigen gewoon alle maal, vier keer per jaar, een boek zouden kopen. de straat op gaan. Of je treft een internetpagina die dicht is op zondag. Dé vondst van digitaal christelijk Nederland, overigens een product van mede-initiatief- nemer Peter van Druenen.' Bondgirl met Zeeuwse kap Het samenstellen van de bundel vond De Jonge bijna nog leuker dan het schrijven van een kort verhaal. 'Je moet proberen een ritme te vinden. Het aantal vrouwen versus mannen was één staat tot drie. Zacht volgt op hard. De erotische verhalen moesten netjes over het geheel worden verdeeld. En het beginverhaal is heel belangrijk, die moet de lezer er meteen intrek ken. Rinus Ferdinandusse trof de geest van het boek en het thema het best, hij had de toon meteen te pak ken. Hij produceerde ook een zin die eigenlijk de titel had moeten worden: Zeeuwse meiden die niet meer zeggen "ons bin zunig", maar "ons bin zondig". Hij had goed in de gaten dat het een boek moest worden met verhalen die je serieus moet nemen, maar niet serieus moet lezen. Verhalen met een grijns en een knipoog.' De omslag moest dat gevoel perfect weergeven. De eerste aanzet was een soort Bondgirl met Zeeuwse kap, Marlies Dekkers lingerie en een machinegeweer in de aanslag. De Jonge: 'We hebben ook gedacht aan Rem van den Bosch en zijn zoektocht naar het nieuwe Zeeuwse meisje, misschien dat daar de ultieme foto uit was gekomen. Maar zijn project loopt nog steeds. Mijn vrouw vond de uiteindelijke omslag in Burgh- Haamstede: zij bracht ansichtkaarten mee van kunste nares Maryanne van Winden Oostdijk. Haar olieverf schilderijen werden direct omarmd door iedereen bij Kick Uitgevers.' Sodom en Gomorra Een nieuwe Rotterdamse uitgeverij gaat de bundel uit geven. De Jonge en Van Druenen wilden een uitgever met een landelijk netwerk. 'Want we hebben in een klein halfjaar een schitterende selectie auteurs bijeen gebracht. Preken voor eigen parochie is leuk, maar het moet ook buiten Zeeland aanslaan. Zondig in Zee land is een podium voor de beste Zeeuwse schrijvers en hopelijk ook een steun in de rug voor beginnende cineasten uit de provincie. We hebben nog een extra missie: proza is een beetje de wiskunde van de taal, veel mensen vinden literatuur moeilijk. Wij bieden een toegankelijk thema in toegankelijke taal, om men sen de lol van het lezen weer te laten ontdekken of herontdekken. Want niemand lijkt nog tijd voor lezen te hebben, behalve dat ene obligate boek dat mee op vakantie mag.' Hoe verkoop je Zeeuwse korte verhalen in de Randstad? 'Zondig in Zeeland, dat wil toch iedereen weten? Sodom en Gomorra bestaan en zijn geloka liseerd in Zuidwest-Nederland. Aldus het sappige verkooppraatje. Mensen moeten getriggerd worden door de titel, de auteurs van naam en de omslag. En al lezende komen ze dan tot de ontdekking dat er absurd veel schrijftalent in de Zeeuwse klei zit.' 42 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 44