ONTMASKERDE STAD streekeigen Sri Lankaanse architectuur tekst en foto's Johan de Koning De overwoekerde voorgevel van het Kandallama Hotel in D Het kan niemand in Middelburg ontgaan zijn. In heel de stad zijn vreemdsoortige objecten te zien. Van ludiek aangeklede lantaarnpalen tot een zwarte poort naar de andere wereld, van een houten molen tot een observatorium met geurende witte stootwillen. Fafade 2012 is een kunst- en architectuurmanifestatie in Mid delburg georganiseerd door het CBK Zeeland (nog tot 18 november te zien). Fafade gaat over de buitenkant, de gevel en de straat zo je wil. Dat wat aan het publiek getoond wordt. En wat we zien is niet altijd echt. Niet authentiek. Achter de gevel gaat iets anders schuil. Maar wat? De Zeeuwse Bibliotheek organiseert dit najaar de serie lezingen 'Ontmaskerde Stad,' die de ziel van de stad zullen blootleggen. Er komt veel aan de orde. Vanuit Middelburg worden wijdere kringen getrokken, naar de regio en zelfs naar verre oorden, om telkens terug te keren tot de kern: de charade van de stad of de stedelijke samenleving. Vrijwel alle voordrachten worden gehouden door duo's; telkens een architect - die de letterlijke gevels maakt - en daarnaast een criticus, historicus, filosoof, schrijver of filmer, die commentaar levert op het gemaakte. Op 25 september waren twee prominente buitenlandse experts te gast: David Robson uit Brighton, Groot- Brittannië en Chelvadurai Anjalendran uit Colombo, Sri Lanka. Robson is hoogleraar en auteur over archi tectuur in Zuidoost-Azië, terwijl Anjalendran praktise rend architect is. Het Kandallama hotel van Geoffrey Bawa Tijdens mijn eerste bezoek aan Sri Lanka verbleef ik in het Kandallama Hotel, een miraculeus mengsel van natuur en cultuur, chaos en orde, vlak bij de tem pelgrotten van Dambulla. Tegen de rotshellingen aan gevlijd, geeft het je een prachtig panorama over de vallei tussen Dambulla en het rotspaleis van Sigirya. Een smalle toegangsweg brengt je bijna ongemerkt boven. Dan word je het complex ingezogen via de openluchtentree en verdwijn je tussen de manshoge rotsen. Nu blijkt dat je op de op twee na hoogste ver dieping van het gebouw bent beland. Om je kamer te vinden moet je zakken, langs de kale ruwe rotswand, opnieuw door beschaduwde openluchtgangen, dieper en dieper de jungle in. Het is een eind, want de totale lengte bedraagt ongeveer een kilometer. Knikkend en golvend volgt het hotel de bergwand. Op de hogere verdiepingen zijn een restaurant, een ontspannings ruimte, de bibliotheek en de zwembaden gelegen. Van de keiharde, rigide betonnen draagstructuur zie je van buitenaf niks. Overal woekert de jungle over de 44 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 46