De heer Bom (1927, Yerseke) Meneer Bom zat net als opa ook bij de Mariniersbri gade. Hij was ambulance-chauffeur. Hij heeft heel wat ritjes naar het Marinehospitaal in Surabaya moeten maken. Gewonde Indonesiërs hielpen ze ook. Ook de pemuda's (vrijheidstrijders) die door Nederlands vuur waren geraakt. Al kregen ze geen voorkeursbe handeling, ze werden netjes afgeleverd bij hun eigen hulppost in de stad. Vooral de tweede politionele actie 'Operatie Zeemeeuw' herinnert meneer Bom zich goed. De landing middenin de nacht op het strand bij Glondong, de constante regen en de versperringen die de TNI (Tentara Nasional Indonesia) had opgeworpen. De heer Ismoenandar (1927, Jombang) In 1945 hoorde meneer Ismoenandar de revolutionai re radiotoespraken van Soetomo. Ismoenandar sloot zich aan bij een van de vele gevechtsgroepen die in Surabaya streden voor de onafhankelijkheid van Indo nesië. Op een morgen in 1946 werd hij aangehouden door een patrouille mariniers. Hij werd verhoord en mishandeld. 'Met z'n tienen trapten ze in mijn rug totdat ik bewusteloos raakte.' Zijn vrienden vonden hem. Hij heeft er blijvend letsel aan overgehouden; hij loopt mank en zijn voet is verlamd. Na de onafhanke lijkheid ging het Ismoenandar voorspoedig; hij kreeg een goede functie als ambtenaar. De heer Moerdijk (1926, Waarde) Meneer Moerdijk zat met opa op de lagere school. In tegenstelling tot opa zat hij als oorlogsvrijwilliger bij de Koninklijke Landmacht. De burgerbevolking had de militaire steun hard nodig, meent Moerdijk, cri minele bendes zorgden voor moord en doodslag. Ze moesten er orde op zaken stellen. Hij heeft nooit last gehad van zijn ervaringen op Java en Sumatra, geen slapeloze nachten Wat gebeurd is, is gebeurd. Het is niet dat hij het vergeten is, hij herinnert zich alles nog helder. Sinds zijn jeugd houdt hij een dagboek bij. Hij slaat geen dag over. (Uiterst rechts de heer Moerdijk in 1947). 49 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 51