Signalementen samenstelling Jan J.B. Kuipers met een bijdrage van Paul van der Velde 'Zeeland' tot 1550 in vier overzichtelijke perioden Paul Brusse en Peter Henderikx (red.), Geschiedenis van Zeeland, deel 1. Zwolle: WBOOKS, 2012. ISBN 9789040007521, 29,95 t/m 31 december 2012, daarna 34,95. 'Twee zielen wonen, ach!, in mijn borst,' hebben misschien de samenstellers van het langverwachte eerste deel van Geschiedenis van Zeeland nu en dan uitgeroepen. Net als Goethes Faust hadden zij alle wetenschappelijke kennis betreffende hun onder werp tot zich genomen en moesten vervolgens niet zoals genoemde Faust de weg inslaan naar de ware of wezenlijke kennis, maar het al even glibberige pad op van de popularisering. Immers: Geschiedenis van Zee land is gericht op een breed publiek; een publiek zelfs van 'havo-niveau', zoals de afgelopen jaren herhaalde lijk klonk. Die laatste specificatie werd echter steeds schaarser gehoord, en zeer terecht. Er wordt van de lezer immers wél een flinke dosis intellectuele bagage verwacht, erkende Paul Brusse in 2010: 'Iemand die niet of weinig leest zal ook deze boeken niet ter hand nemen' (zie 'Vier boeken met een visie' in Zeeuws Tijdschrift 2010, nr. 3/4). Twee vrij willekeurige citaten uit deel 1 maken de noodzaak van deze intellectuele bagage overduidelijk. Zo meldt Peter Henderikx, de grootste contribuant aan en coredacteur van deel 1, in zijn subhoofdstuk 'Bodemlandschap en geografie' op pagina 61: 'Aldus veranderde in de laat-Romeinse tijd en de vroege middeleeuwen het oorspronkelijke veengebied in een zeeklei- en estuariumlandschap, waarvan het kleidek door geologen tot voor kort werd aangeduid als Duinkerke-sediment, maar tegenwoor dig steeds vaker als het laagpakket van Walcheren.' Archeoloog Robert van Dierendonck, ondergedoken in de volle middeleeuwen, vertelt in het subhoofdstuk 'Boerderijen en agrarisch bedrijf' over de bouwwijze van de boerderijen op pag. 174: 'Het rechthoekige houten gebouw, dat werd gekenmerkt door twee rijen staanders die samen met de wand de last van het dak droegen, en dat vanaf de tiende eeuw het belangrijkste huistype in het kustgebied was, werd in de loop van de elfde eeuw voorzien van een gebintconstructie, waarbij de last van het dak nog uitsluitend gedragen werd door twee tegenover elkaar staande palen, aan de bovenzijde verbonden door een balk.' Hadden enkele opengewerkte tekeningen hier niet voor enige ventila tie kunnen zorgen? Natuurlijk staat als een paal boven water dat Geschiedenis in Zeeland een enorme aanwinst is voor alle geïnteresseerden in de historie en archeologie van Zeeland, inclusief het 'recent' toegevoegde gebieds deel Zeeuws-Vlaanderen, dat in vorige overzichts werken wel eens stiefmoederlijk is behandeld, maar nu evenredige aandacht geniet. De vertelwijze mag, al of niet noodgedwongen, taai zijn als de zwaarste Zeeuwse klei; de structuur, onderwerpsontsluiting en doorverwijzingen door middel van 1018 noten, een index en een binnen de perken gehouden bronnen- en literatuuropgave (zestien pagina's) staan als een huis. Daarbij vallen de zeer fraaie uitvoering en solide harde omslag op, de aangename zetspiegel, de fraaie illustraties, het zeer stevige papier, het leeslint en de al meteen bijgeleverde hardkartonnen cassette - want men rekent er vanzelfsprekend op dat elke lezer alle delen wil hebben. De nog 'verse' uitgeverij WBOOKS, deels voortgekomen uit het aloude Waanders, legt zeker eer in met deze magnifieke uitgave, die dankzij de subsidie voor een schappelijk prijsje beschikbaar is voor een zeer ruime kring van belangstellenden. Het is een interessante vraag hoe en op grond van welke criteria de uitgever voor dit prestigieuze project is geselecteerd - en door wie precies. Waren er een open offerte- en misschien pitchronde, welke instellingen waren betrokken bij de uiteindelijke keuze? Ronde jaartallen Geschiedenis van Zeeland deel I is een standaardwerk, zonder twijfel. Dit eerste resultaat van het met 1,2 miljoen euro provinciale subsidie gerealiseerde pro ject, om maar te zwijgen over de buitendien geïnves teerde talloze uren door medewerkers van eveneens gesubsidieerde instellingen, werd op vrijdagmiddag 14 september dan ook in het oude Middelburgse stad huis met de nodige feestvreugde te water gelaten. De toespraak van Peter Henderikx tijdens de presentatie bevatte de hoofdzaak van zijn tweede inleiding bij 50 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 52