Zierikzee in de eerste helft van de zestiende eeuw (afbeelding uit het besproken boek). van Zeeland of Nederland in de middeleeuwen mogen publiceren - dat zou wetenschappelijk onverantwoord zijn, een afkeurenswaardige knieval voor de hang naar een nationale identiteit. 'Een Nederlands volk ont stond pas ruwweg vanaf de zestiende eeuw,' vatte hij in 2009 samen voor het Historisch Nieuwsblad. Deze door Mostert bij vele gelegenheden geventileerde 'beschuldiging' van het verwarren van de historie van een gebied met die van een etnografische entiteit gaat voorbij aan de simpele pragmatiek die eraan ten grondslag ligt: je moet je nu eenmaal geografisch beperken en dat gaat het meest gebruiksvriendelijk met behulp van nu bestaande geografische eenheden zoals Nederland, Vlaanderen, Zeeland. Gelukkig zijn de samenstellers en auteurs van Geschiedenis van Zeeland - en de auteurs van talrijke andere overzichts werken van onze nationale en regionale geschiedenis - ongevoelig gebleken voor de puristische kokervisie van Mostert. Hulpmiddel voor de wetenschapper Ook Henderikx benadrukt dat Geschiedenis van Zee land deel I dient te fungeren als een betrouwbaar overzichts- en naslagwerk dat op een samenhangende wijze nieuw licht werpt op de vroege geschiedenis van de Scheldedelta. Het moet enerzijds goed leesbaar en informatief zijn voor een 'vrij breed publiek van geïnteresseerden in de geschiedenis van de provincie', maar anderzijds ook goed bruikbaar zijn als hulpmid del voor de wetenschapper die onderzoek doet naar enig aspect van de geschiedenis van de provincie van vóór 1550. 'Dat wij bij deze tweeledige opzet gemakke lijk in een spagaat zouden kunnen belanden beseften wij,' aldus Henderikx, 'maar er was geen andere keus. Een door de provincie met belastinggeld betaald pro ject moet voor zo veel mogelijk mensen toegankelijk zijn.' Zeker is nu al, dat deze toegankelijkheid toch dient te worden voltooid door een legertje popularisa- toren, van wier voorgangers en hun werken noch in Henderikx' inleiding, noch in die van Brusse iemand of iets anders wordt genoemd dan Van Empel en Pieters en hun bekende tweedelige Zeeland door de eeuwen heen (1935-1959), eveneens een werk dat hangt tussen de sferen van wetenschappelijk verantwoorde documentatie en publieke ontsluiting. De oplettende lezer raadt het al: ik doel bij die verzwegen voorgan gers op bijvoorbeeld de historische en archeologische compartimenten van de Encyclopedie van Zeeland (1892-1984) en het nu uitverkochte, in 2005 met de Zeeuwse Boekenprijs bekroonde Het verhaal van Zee land (2005). Dat Geschiedenis van Zeeland, waarvan de volgende delen worden verwacht in november 2012, najaar 2013 en voorjaar 2014, een zéér serieuze kandi daat is bij volgende edities van de Prijs is buiten kijf. Tenminste, als het wegens de vele medewerkers tot de competitie wordt toegelaten. Maar een beetje oneer lijke concurrentie zou het misschien wel zijn... Na het aanleveren van deze bespreking werd bekend dat uitgeverij WBOOKS failliet is gegaan. De mogelijkheid van een doorstart was nog niet bekend bij de afsluiting van de kopij. De productie van deel II zou zijn gegaran deerd. 53 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 55