TIEN JAAR ZEEUWSE BOEKENPRIJS Van 'nooit van gehoord' naar meer dan 5500 stemmen De Zeeuwse Boekenprijs (ZBP) bestaat tien jaar en daaraan is deze aflevering van het Zeeuws Tijdschrift ZT) grotendeels gewijd. In een aantal artikelen en interviews wordt de prijs in een breder kader geplaatst. Meer dan 450 boeken zijn in die afgelopen jaren ingezonden. 600 auteurs en 100 uitgevers waren daarbij betrokken. Zonder iemand tekort te wil len doen, noem ik hier toch met name de Campveerse Toren die al lang de ZBP ruimhartig ondersteunt. Op vele andere manieren droegen personen, instellingen of bedrijven bij aan het succes dat de ZBP na tien jaar is geworden, waarvoor dank. Het heeft lang geduurd voordat op de vraag 'Kent u de Zeeuwse Boekenprijs' niet het antwoord 'Nooit van gehoord' luidde. Dat geluid verdween nadat de PZC naast de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Tijdschrift voluit mee ging doen aan de prijs. Die krant nam in 2009 de publieksprijs, waarvoor online gestemd kan worden over van het ZT en door het veel grotere bereik van die krant nam het aantal uit gebrachte stemmen zonder overdrijving exponentieel toe. Elk van de gemiddeld 45 per editie ingezonden boeken wordt in de aanloop naar de bekendmaking van de prijs in november (vanaf het begin heeft die plaats in de Week van het Zeeuwse Boek) uitgebreid besproken. Hoewel de PZC traditioneel al veel aan dacht schonk aan boeken, is dat met de prijs nog ver der toegenomen. Dagelijks wordt de tussenstand van de stemming op de website gemeld. In 2011 werden er maar liefst 5500 stemmen uitgebracht oftewel meer dan tien procent van de abonnees. Wie nu na drie jaar nog zegt nooit van de prijs gehoord te hebben, weet waarschijnlijk ook niet dat Middelburg de hoofdstad van Zeeland is. Eén partij ontbrak nog om de cirkel rond te maken: de Zeeuwse Boekhandel. Daarom is het mij een genoegen te melden dat die vanaf heden de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel gaat toekennen. Die zal worden toegekend aan het beste boek over een Zeeuws onderwerp door een Zeeuwse auteur, voor heen de Jan Bruijnsprijs. Die was in 2006 door het ZT ingesteld. Ik kan me voorstellen dat u het spoor bijster bent met al die prijzen. Daarom voor de duidelijkheid een opsomming van de drie prijzen: de Zeeuwse Boeken prijs wordt door een (inter)nationaal samengestelde jury uitgereikt. Voor de PZC Publieksprijs kan door iedereen gestemd worden en de Prijs voor het beste Zeeuws-Zeeuwse boek wordt toegekend door de Zeeuwse Boekhandel. Ze worden op 10 november 2012 in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek uitge reikt. Uiteraard krijgt die viering een feestelijke tintje met een optreden van Katinka Polderman en een documentaire over tien jaar ZBP door Margot Schotel van Omroep Zeeland. Wij zijn ervan overtuigd dat de Zeeuwse Boeken prijs in zijn huidige vorm voorlopig de tijd zal door staan en een bijdrage zal leveren aan het bloeiende culturele klimaat in Zeeland. Tot slot nog iets over de hiernaast afgebeelde foto's en die op de omslag. Zij stonden in de Zeeuws Meisje kalender 2004 die naar een idee van de redactie van het Zeeuws Tijdschrift werd gemaakt. Die kalender stond aan de wieg van een her- en opwaardering van deze bij uitstek Zeeuwse icoon en werd door de erin afgebeelde meisjes aan het publiek uitgedeeld tijdens de uitreiking van de eerste Zeeuwse Boeken prijs in 2003. Paul van der Velde Hoofdredacteur 3 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 5