inzendingen voor de Zeeuwse Boekenprijs kiezen lezers van de krant sindsdien jaarlijks hun favoriete boek. Ze stemmen via de website van de krant. Het is een verbazingwekkend succes. De participatie van het Zeeuwse publiek wordt elk jaar groter. dick anbeek De boekhandel is bij de Zeeuwse Boe kenprijs tot dusver buiten beeld geweest. Niet dat Paul en ik niet over een eventuele rol van de boekhandel in gesprek zijn geweest, want dat zijn we wel. Maar het is dit jaar eigenlijk voor het eerst dat we nader tot elkaar zijn gekomen. De boekverkopers worden nu waarschijnlijk ook partner. Ik hoop echt dat het door gaat. De aansluiting van de PZC heeft de exposure van de Zeeuwse Boekenprijs flink verbreed. Een goed moment voor ons om in te stappen. Gezamenlijk moeten we werken aan een betere inbedding van de Boekenprijs in het commerciële circuit. In hoeverre is de Zeeuwse Boekenprijs een succes? paul van der velde Als mensen op straat in het begin werd gevraagd of ze de Zeeuwse Boekenprijs kenden, luidde het antwoord steevast: 'Nooit van gehoord'. Sinds de deelname van de PZC is dat ingrij pend veranderd. We mogen zeker spreken van een succes. In de tien jaar van haar bestaan heeft de Zeeuwse Boekenprijs zich een plek veroverd in de beeldvorming rond Zeeland. De Zeeuwse Boekenprijs wil, om zo te zeggen, 'het Zeeuwse element' proberen te vangen. Is dat element niet regelmatig ver te zoeken paul van der velde Al vrij snel hebben we de Jan Bruijnsprijs ingesteld voor het beste Zeeuws-Zeeuwse boek, het beste door een Zeeuw geschreven boek over een Zeeuws onderwerp. Maar wat Zeeuwen presteren bij het schrijven over andere onderwerpen, daar kun je toch niet aan voorbijgaan? Neem Floortje Zwigt- man. Een Zeeuwse die schrijft over het eind-negen- tiende-eeuwse Engeland. Hoe geweldig is zij niet! Ben je te streng, dan zou je haar niet kunnen bekronen. Er is gekozen voor een brede opzet: kom je er vandaan, heb je er gewoond en schoolgegaan, woon je er nu, is het onderwerp ver bonden met Zeeland, enzovoort. Zo wordt het lastig focus op het typisch Zeeuwse te krijgen. En toch is er elk jaar het gevoel dat de jury het Zeeuwse karakter heeft weten te pakken. Ook al is het onderwerp niet Zeeuws, dan is de verbondenheid met Zeeland of de Zeeuwen altijd aanwezig. dick anbeek Als het Zeeuwse element ter sprake komt, dringt zich aan mij de vraag op: wanneer ben je een Zeeuw? Het wordt problematisch als je dat ook bent wanneer je hier ooit op vakantie bent geweest. Zonder gekheid: van mij mogen de definities scher per. Wat is een Zeeuw? Wie mogen meedingen? Wat is Zeeuws? Ik heb zeker weieens gevonden dat het Zeeuwse element ver te zoeken was. Brandenbarg en Van der Velde is wel verweten dat de prijs te elitair zou zijn. En de boekverkopers mopperden: we hebben er niets aan, de jury kiest steeds voor te intellectuele of literaire onderwerpen. Maar Paul en ik hebben nooit water bij de wijn willen doen als het om kwaliteitsvragen ging. 6 Zeeuws Tijdschrift 2012 7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2012 | | pagina 8