het is. Je bestaat gewoon niet meer. Het ergste wat ik heb meegemaakt is dat ik op een dag zeven speeches moest houden. Ik had geen idee meer waar ik was of voor welk gezelschap ik optrad. En dan zijn er nog de koffers die elke avond worden bezorgd en waar je doorheen moet, hoe laat het ook wordt. Natuur lijk kwam het wel voor dat ik om twee uur 's nachts boven de stukken in slaap viel. Maar ik lees gelukkig snel en onthoud goed wat ik lees zodat ik de volgen de dag meestal wel goed beslagen ten ijs kwam. In 2006 heeft u gesolliciteerd naar de baan van Commis saris van de Koningin in Zeeland. Had u al iets met die provincie? Zeker, mijn man is Zeeuw, we brachten er de vakan ties door en als minister had ik er al een aantal pro jecten gedaan, het tracé N61 Hoek-Schoondijke en de aanleg van de tunnel bij Sluiskil. Afgezien daarvan was ik in eerste aanleg helemaal niet van plan om te solliciteren. Ik dacht: wat moet een katholiek meisje uit Brabant in zo'n SGP-bolwerk. Gaat dat wel wer ken? Op aanraden van mijn man heb ik toch maar een brief geschreven. Ik zat in Istanboel, leende brief papier van de Consul-Generaal en heb een halfuur voor sluitingstijd de brief afgeleverd bij Binnenlandse Zaken. Hoe waren uw eerste dagen als Commissaris van de Koningin? Eigenlijk hartverwarmend. Ik werd met open armen ontvangen. Wat ik nooit zal vergeten is dat er in mijn eerste week een open dag van de provincie was en dat daar zevenduizend mensen op afkwamen. Zevendui zend mensen! Hoezo spreekt wat een provincie doet mensen niet aan? Dat beeld klopt niet, niet in Zeeland in elk geval. In uw installatierede snijdt u een aantal gevoelige punten aan. Bijvoorbeeld het eilanddenken. Terugkijkend was dat inderdaad gewaagd. Toen dacht ik: ach het moet kunnen en het is te belangrijk om te laten liggen. Dat eilanddenken belet ons namelijk dat we in Nederland gewicht in de schaal kunnen leggen. Kijk naar de noordelijke provincies, die vechten elkaar binnenskamers de tent uit, maar naar buiten toe ver woorden ze hetzelfde standpunt. In Zeeland vechten we zowel binnen als buiten, dat is in alle opzichten schadelijk. Zeeuws Tijdschrift schrijft al jaren over het concept Zee landstad. Zou het er ooit van komen? Laat ik het zo zeggen: als dat niet gebeurt, of iets derge lijks, dan gaat Zeeland nooit meetellen. Met de huidige kabinetsplannen om provincies samen te voegen is één groot Zeeland overigens wel iets dichterbij gekomen. Wat stond boven aan uw agenda toen u begon? Het formuleren van een toekomstvisie op Zeeland. Wat willen we met Zeeland? Wat willen we op het terrein van infrastructuur, op het terrein van havens enzovoorts. Duidelijke uitgangspunten kortom waar mee we gericht naar Den Haag zouden kunnen gaan, want daar ontbrak en ontbreekt het aan. Miljarden gaan daardoor naar andere provincies en wij... Het ligt dus voor een belangrijk deel aan de Zeeuwen zelf? We komen in Den Haag niet met een standpunt en mede daardoor weet men niet hoe Zeeland in elkaar zit. Men weet niet hoeveel industrie we hier hebben. Ze zien Zeeland als een vakantieoord met bovendien weinig stemmen. Ze vinden dat Zeeland in de peri ferie ligt en ga zo maar door. Om die vooroordelen te ontzenuwen ben ik de afgelopen jaren als een ambas sadeur van Zeeland overal naartoe geweest om te roe pen: kijk nou eens een keer écht naar Zeeland! Alleen op die manier krijg je deze provincie op de kaart, al hebben we nu wel de pech dat we midden in een cri sis zitten en er nergens geld voor is. Het beeld bestaat dat u als minister voor ontpoldering van de Hedwige was en later als CdK niet. Hoe zit dat? Dat is echt onjuist. Ik heb het al vaak uitgelegd, maar om de een of andere reden is dat beeld niet meer recht te zetten. Het zij zo. Als minister van Verkeer had ik met het natuuraspect niets te maken, daar ging minis ter Veerman van Landbouw over. Verkeer en Waterstaat richtte zich op veiligheid en toegankelijkheid. Dus het verhaal dat ik Zeeland verkocht zou hebben, klopt feitelijk niet. Veerman en staatssecretaris Schultz kwa men naar Zeeland om over de Scheldeverdragen te onderhandelen maar omdat een staatssecretaris geen internationale verdragen mag ondertekenen, zette ik mijn handtekening. Het ligt allemaal genuanceerder dan is voorgesteld. Bent u wel eens onheus bejegend? Ga maar kijken op internet... 8 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 10