In hoeverre raakt dat u? Ik kan niet zeggen dat ik me er nooit iets van heb aangetrokken. Het gedoe rondom mijn afscheid bij voorbeeld, dat blijft hangen en je staat volstrekt mach teloos. Wat is het verschil tussen een Commissaris van de Konin gin en een minister? Je staat als Commissaris van de Koningin veel dichter bij de mensen. Mensen komen met alle zieleroerselen bij je. Ik krijg honderden mailtjes per jaar. Je bent verder ook een bemiddelaar. Als mensen zwaar in de problemen zitten, kloppen ze bij mij aan. Dat kan van alles zijn; iemand die zich niet goed behandeld voelt door een burgemeester of het gaat om een buurman die zich niet gedraagt. Er zitten zaken bij die ik me erg aantrek. Zo ontmoette ik iemand vol hoop die naar Zeeland was verhuisd, maar haar baan verloor en geen ander werk kon vinden, heel triest. Je ziet die mensen afglijden. Ik probeer daar natuurlijk wat aan te doen, maar dat lukt niet altijd, zeker niet in deze tijd. Zo'n verhaal trek ik ook in breder verband. In Den Haag probeer ik duidelijk te maken dat het weghalen van rijksdiensten een slechte zaak is en veel meer impact heeft dan elders. Wij hebben hier namelijk een heel eenzijdige economie. Er zijn vooral banen in de technische sector, maar er zijn in Zeeland ook alfa's die aan het werk willen. U heeft geregeld contact met de koningin. Hoe gaan die ontmoetingen? De koningin is heel direct en wil alles weten. Ze schrijft alles op en onthoudt alles. En bij een volgende ontmoeting vraagt ze hoe dat en dat is afgelopen. Ver der is de koningin hier vaak op werkbezoek geweest. Ik herinner me nog een bezoek aan een zorginstel ling in Clinge. Ze was echt doodziek, maar ze kwam toch omdat ze wist dat die mensen er enorm naartoe geleefd hadden. Wat zijn uw ervaringen met de pers? De landelijke pers heeft niet veel belangstelling voor Zeeland. Toen de Hedwige speelde, kwamen ze wel, maar dan meer op hilariteitsbasis en omdat het kabi net wel eens in de problemen zou kunnen komen. Wat betreft de regionale pers; ik vind het heel jammer dat de PZC zo in elkaar zit dat iemand op Schouwen niets over Zeeuws-Vlaanderen te weten komt. Hoe ze Karla Peijs met echtgenoot Rinus Platschorre bij het Zeeuwse Tong project. Foto: Izz Biondina voor beeldbank op Laat Zeeland Zien over mij schreven? Op en af, soms kritisch, soms niet. En natuurlijk gebruikte ik de pers ook wel eens om mijn agenda onder de aandacht te brengen. Hoe kijkt u nu terug op uw periode als commissaris? Het heeft m'n leven zonder meer verrijkt. Mensen stappen van de fiets af om iets te zeggen, dat geeft me een goed gevoel. Tegelijk vind ik het nu wel mooi geweest. Ik ben 68, mijn man is 74. We willen graag nog een aantal dingen samen doen en ik denk dit het moment is. Maar ik blijf nog wel her en der actief; bij het Watersnoodmuseum, de ANWB, de rechtbank, Veilig Verkeer Nederland. Zeeland ligt me te nauw aan het hart om zomaar te stoppen. Ik bedoel: de Del tawerken waren het zevende wereldwonder. Zeeland is nu toe aan het achtste wereldwonder: een veilige Delta met behoud van ecologische waarden. Alles wat we hebben afgesloten, de Grevelingen en noem maar op, moet weer open. Er moet meer getij, meer ver versing van de wateren komen. We moeten toe naar een veilige zee naast een veilig land. Daar wil ik me dolgraag voor inzetten. Nee, wees maar niet bang dat ik in een zwart gat val. 9 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 11