De Mammoet Multi Purpose Terminal in de haven van Terneuzen Foto: Mark Neelemans.via beeldbank Laat Zeeland Zien zee in zijn portefeuille heeft, wordt te hulp geroepen om bij de Fransen aan te dringen op zoekacties. De Zeeuwse vissersvloot schiet te hulp, de kustwacht komt in actie, de luchtmacht speurt, de marine stuurt de mijnenjager Hr. Ms. Middelburg om de plaats des onheils met de meest geavanceerde apparatuur seg ment voor segment te doorzoeken. Maar het mag niet baten, we kunnen de ouders niet de boodschap bren gen dat we hun kinderen gevonden hebben. Tijdens de herdenkingsdienst op 16 april zitten we verslagen bij elkaar en bidden om sterkte voor een familie die zo zwaar getroffen is.' 'Omroep Max belt (april) om te vragen of ik mee wil werken aan een uitzending die gaat over "de mens achter de Commissaris". Af en toe vergeet je bijna, dat die er nog is. Ik besluit mee te doen en het blijkt een prettig gesprek met geïnteresseerde part ners, die vragen naar heel persoonlijke zaken over je vader en moeder en je kleinkinderen. Ze zijn er tot mijn grote verrassing in geslaagd om mijn hele nageslacht bijeen te krijgen en alle kleinkinderen (zes) aan het praten te krijgen. Wat is het leukste dat je over oma kunt vertellen? Mijn jongste lieveling van drie, een dondersteen, lispelt verlegen: "oma lieve poesjes". Hij bedoelt dat de katten van oma, geobsedeerd als hij erdoor is, rennen voor hun leven als hij er uit pure liefde achteraan jaagt. Wat gewel dig op mijn lachspieren werkte, was dat er dwars door dit soort gesprekken heen een "expert" aan tafel zat, die ons alles vertelde over de ins en outs van voetschimmel.' 'Op 4 oktober vierden we het 25-jarig bestaan van de Oosterscheldekering. De kering staat voor de veilig heid van Zeeland, om te voorkomen dat er ooit een herhaling komt van de ramp op 1 februari 1953. We zien de laatste jaren dat de emoties rond de ramp eigenlijk groter worden. Mensen hebben nog steeds behoefte om de ramp samen te herdenken. Daarom was er een echte herdenking van 25 jaar Oosterschel dekering met de bedenkers, de ingenieurs, maar ook met de makers, die het harde werk deden. De herden king was op de plek die ontstaan is door de kering: het Topshuis. De kering is tevens een monument van de samenwerking tussen economie en ecologie, tus sen vissers en milieubeweging.' 'Op 12 november heb ik de eer om Lodewijk van den Berg, onze eerste Zeeuwse (én Nederlandse) astronaut de Commissarispenning uit te reiken. Het is een fan tastische man, die zijn unieke ervaring gebruikt om in de VS jonge mensen enthousiast te maken voor de ruimtevaart. Hij cirkelde om de wereld met de Zeeuwse en de Axelse vlag aan de borst gedrukt. Het was geweldig om hem te mogen ontmoeten.' Uit het Jaarverslag 2012 'Eilandcultuur, is er iets veranderd? Zeeland, ons LAND IN ZEE, een verzameling eilan den, aan elkaar verbonden door navelstrengen in de vorm van tunnels, bruggen en dammen. Een navelstreng geeft leven, voedsel, warmte. Een geliefd land dat de vijand altijd om zich heen ziet, vooral in de eigen provincie. De ruimte om te ademen die dit 16 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 18