INDUSTRIE IN ZEELAND Als voormalig minister van Verkeer en Waterstaat ben ik uiteraard benieuwd hoe jullie de infrastructuur in Zee land vinden. Sletten Wat mij betreft is er nog voldoende ruimte voor verbetering maar gelukkig wordt er druk gewerkt aan de tunnel onder het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen en dat zal zeker de druk verlichten. Ondanks dat we het meeste vervoer doen over water - die infra structuur is wel helemaal op orde - zijn er toch bijna 600.000 verkeersbewegingen van vrachtwagens bij Yara voor de intra-Europese export. Wij ondervinden veel hinder aan de grenzen waar de afhandeling van de papieren traag verloopt. Volgens mij is er de laatste jaren wel verbetering ingetre den met de verdubbeling van de weg Westerscheldetunnel richting Sloe. De Muynck Toch hebben wij vooral last van de bottle neck bij Goes richting Westerscheldetunnel, die weg is nog niet verdubbeld en ook aan de weg Westerschel detunnel richting Sloe ontbreekt nog een aantal kilo meters. Dat is hinderlijk voor onze werknemers. Het kabinet wil de Nederlandse gasvoorraden maximaal benutten en kijkt dus ook naar schaliegas. [Schaliegas is gas dat zit 'opgesloten' in gesteente dat een heel dichte structuur heeft; een versteende vorm van klei, ook wel schalie genoemd. Door die schalie stroomt het gas niet makkelijk naar een boorput en is het lastig te winnen, red.] De winning van schaliegas is omstreden vanwege mogelijke milieugevolgen. Hoe zien jullie dat? Sletten Wat ons het meest zorgen baart, is de snelle stijging van de gasprijs, een grondstof waar we voor de volle honderd procent van afhankelijk zijn. Dat zal binnen vijf jaar, zeker als de prijs nog verder stijgt, vrijwel het einde betekenen van onze export naar de Verenigde Staten. Dat land streeft ernaar binnen die periode geheel onafhankelijk te zijn van energie import door het in productie nemen van gigantische schaliegasvelden die er gevonden zijn. De Muynck In Europa zijn ook grote reserves van schaliegas ontdekt maar door de strenge milieuwet geving en het trage besluitvormingsproces gebeurt er weinig. Dat terwijl de technische oplossingen bestaan. Sletten In de Verenigde Staten gaat het misschien wel te snel want er zijn inderdaad milieuconsequen ties aan verbonden omdat er chemische stoffen gebruikt moeten worden bij het vrijmaken van het schaliegas op grote diepte, wat tot grondwaterveront reiniging kan leiden. Afgezien van het Schaliegas moeten we nu ook al alle zeilen bijzetten want terwijl gas ons 9 dollar/MM Btu kost, betalen ze in de Ver enigde Staten 3 dollar/MM Btu! Onder Tholen zit ook een grote voorraad schaliegas. Sletten Het is duidelijk dat bedrijven voorlopig liever in de schaliegaswinning in de Verenigde Staten inves teren dan hier. Hoe kijken jullie naar Zeeland? De Muynck Wat mij vooral opvalt, is de betrouwbaar heid van het personeel dat uitermate bekwaam is en een hoog werkethos heeft. Wat ook opvalt, is de nogal 'dogmatische' regelhandhaving. Dat gaat in België veel soepeler want daar letten de overheidsorganen meer op de geest dan op de letter van de wet. 23 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 25