Toch ligt dat complex. Je kunt als overheid wel meedenken met een bedrijf maar als dat teveel gebeurt, net als met Thermphos zoals Provinciale Staten vonden [Thermphos maakte producten die fosfor bevatten zoals fosforderi- vaten enfosforzuur dat wordt gebruikt bij de productie van cola. Het ging in november failliet. Ten tijde van het interview op 17 december 2012 leek nog sprake te zijn van een mogelijke doorstart. Inmiddels is duidelijk geworden dat het bedrijf niet gered is en definitief zal sluiten, red.]. Waar ligt de grens? Nu Thermphos in zijn voortbestaan bedreigd wordt, raden diezelfde Provinciale Staten het College van Gedeputeerde Staten aan meer mee te denken. Het blijf balanceren. De Muynck Wij hebben wel effectief samengewerkt met de provincie bij de opzet van onze nieuwe ureum- fabriek, een grote investering. We gaan nog meer investeren in de verdere reductie van stofemissies. Sletten Wij werken ook uitstekend samen met de provincie. Ik wil nog even terugkomen op de werk cultuur. Onze werknemers letten op onze centen zoals ze dat ook thuis doen. De bevolking van Zee land is toch niet zo homogeen als we dachten. Er is een grote variatie aan dialecten, meer dan in Noor wegen. De Muynck Inderdaad, vooral het dialect van Westkapelle valt op. Westkappelaars staan bekend als harde werkers. Velen van hen werkten aan de dijken. In Zeeland is er nog een grote dorpsgebondenheid. Zo sprak ik laatst iemand die in Westdorpe woonde en werkte en na zijn pensionering naar zijn geboorteplaats Zuiddorpe was teruggekeerd en zei dat hij eindelijk thuis was! Of het verhaal dat toen Noord- Beveland in een Zeeuwse eilandencompetitie moest spelen de spelers uit Kortgene vol ongeloof aan de gebroeders De Nooijer vroegen of ze dan met die van Kamperland samen moesten spelen. De Muynck De stereotiep van het slechte eten hier behoort nu definitief tot het verleden. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen met de vele sterrenrestaurants is definitief aansluiting gevonden met de internationale keuken. Ik was erbij toen de minister-president van België op het Catshuis kwam lunchen maar in een Vlaams ochtendpro gramma had gezegd dat hij niet veel meer dan boterham men verwachtte. Dat bleek niet het geval. Balkenende had voor een uitgebreide lunch gezorgd maar de minister-pre sident kreeg niets tot op een gegeven moment een zilveren dienblad met twee boterhammen werd voorgezet. Bal kenende hield wel van een grapje. De minister-president kreeg daarna gewoon de lunch met wijn. Sletten Het zijn niet alleen de goede werknemers en het verse voedsel, ik vind het landschap ook prachtig en voel me hier meer thuis dan in Noorwegen. Mijn dochter woont nu met een Terneuzenaar samen en denkt er niet aan om terug te keren naar Noorwegen. De Muynck Ik vind wel dat de mensen in Nederland bezorgder zijn om de crisis dan in België terwijl dat land een veel hogere schuldenlast heeft. Toch blijven de Belgen ontspannen, een beetje meer of minder maakt niet uit, denken ze. Het zal wel de aard van het volk zijn. Veel van de industrie in de Kanaalzone stamt uit de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Wat kunnen we in Zeeland beter doen en ervoor zorgen dat niet alle schepen doorvaren naar Gent? Sletten Zeeland heeft nog steeds een negatief imago en dat wordt er niet beter op omdat Zeeuws-Vlaande ren tot krimpregio is bestempeld vanuit Den Haag [In Zeeuws-Vlaanderen is een sterfteoverschot maar het is geen vertrekregio en ligt veel dichter bij grote bevol kingsconcentraties dan andere krimpregio's, red.]. Vooral hoger opgeleiden denken dat ze in een barre woestenij komen te wonen. De Muynck Als Vlaamse weet ik natuurlijk wel beter. Er is genoeg te doen en natuurlijk liggen grote Vlaam se steden vlakbij. Wel zou een intensievere onderne mersmentaliteit wenselijk zijn, die ervaar ik nog te weinig bij mensen hier. Ik verwacht meer spin-off van de Hogeschool Zeeland. Dat klopt. Vele Zeeuwen zijn niet gewend om met risico's om te gaan maar daar kan wel aan gewerkt worden. Sletten Afgestudeerden van de Hogeschool Zeeland vertrekken en komen niet meer terug. De meesten van onze personeelsleden met een hogere opleiding komen uit België. De Muynck Recent aangeworven ingenieurs komen voornamelijk uit Gent terwijl er in Delft en Eindhoven toch ook goede ingenieurs worden opgeleid maar die 24 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 26