Oomen De Roo sevelt Academy biedt 200 cursus sen aan. Schei kunde, wiskunde, psychologie, rechten maar ook veel technische opleidingen. Wij zien dat meisjes met interesse voor exacte vak ken hier graag komen omdat ze op de TU Delft tussen allemaal jongens zouden komen te zitten, maar ook omdat ze hier naast wiskunde ook talen of theater kunnen stu deren. Ik sprak onlangs nog een oud-studente die bij ons is begonnen met psychologie en later ook talen en wiskunde aan haar pakket toevoegde. Nu studeert ze in Oxford, ze doet daar een PhD in de wiskunde. Is de economische waarde van het onderwijs alleen terug te voeren tot het verzorgen van human capital? De Buck Zeker niet. Wij richten ons ook op prak tijkgericht onderzoek en dat levert vaak direct een bijdrage aan product, proces- en sociale innovaties in bedrijven. Gevolg daarvan is dat dit de concurrentie kracht van bedrijven aanzienlijk vergroot. Met andere woorden: innovatie creëert toegevoegde waarde en fungeert, zeker in het MKB, als banenmotor. Kort om: het hoger onderwijs heeft drie belangrijke kerntaken: het afleveren van hoogwaardige kenniswerkers, het verrichten van vraag gestuurd praktijkgericht onderzoek en het met bedrijven zorg dragen voor kennisvalorisatie en innovatie. Oomen Human capital, innovatie. Het is allemaal belangrijk, maar ik denk dat je het onderwijs zelf ook als industrie moet zien. We hebben het voor de Roosevelt Academy wel eens laten doorrekenen en dan blijkt dat wij met die 600 studenten al 15 miljoen euro per jaar in het laatje brengen. Studenten kopen hier computers, eten in restaurants, gaan uit enzovoorts. Aan de andere kant moeten we onder ogen zien dat het onderwijs in Zee land pas echt een economische factor wordt als je hier een kennisindustrie opbouwt die mensen van buiten aantrekt om conferenties te bezoeken en kennispro ducten af te nemen. De Buck De economische toegevoegde waarde van de HZ is berekend op circa 75 miljoen euro. Instituten voor hoger onderwijs hebben een grote economische en maatschappelijke spin-off. 31 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 33