ZELF MOGELIJKHEDEN SCHEPPEN OM UIT DE CRISIS TE KOMEN Corien Wortmann-Kool is sinds 2004 lid van het Europees Parlement voor het CDA en is tevens vicevoorzitter van de fractie van de Europese Volks Partij (EVP). Ze speelde een hoofdrol in de totstandkoming van de wetgeving voor de versterking van het Stabiliteits- en Groeipact, het zoge noemde '6pack', voor het económisch bestuur van de EU. Ze is lid van de Europese Commissie Eco nomische en Marktpolitieke Zaken, de Commissie Transport en Toerisme en de Commissie Rechten van de Vrouw en Gelijke Behandeling. Zeeland is een grensprovincie en we hebben heel veel met Europa en Vlaanderen te maken. Voor Zeeland is het belangrijk dat de structuurfondsen blijven bestaan. De crisis heeft een grote impact op Zeeland. Dow onze groot ste industriële werkgever produceert veel voor de bouw en die ligt op zijn gat. Jij zit in de Europese Commissie voor Economische en Marktpolitieke Zaken. Zou je me kunnen uitleggen waarom de euro niet in gevaar is? De crisis is tweeledig. Het is een schuldencrisis en een crisis van achterstallig onderhoud om concurre rend te zijn en je eigen geld te kunnen verdienen. Met name in de zuidelijke lidstaten heeft men op te ruime voet geleefd, meer uitgegeven dan er binnenkwam en zo zijn de problemen ontstaan. Zijn we te gemakkelijk geweest? We zijn het avontuur van één munt aangegaan om de grote interne Europese markt goed te laten func tioneren zodat bijvoorbeeld Dow met die ene munt makkelijk kan exporteren en zo als BV Nederland geld te verdienen. Als je een gemeenschappelijke munt hebt, moet je je ook houden aan een duurzaam begro tingsbeleid en daar hebben we ontoereikende afspra ken over gemaakt. We zijn daar erg van op de koffie gekomen. Als je kijkt waar we staan aan het begin van 2013 dan zien we in vele landen hoge werkeloosheids cijfers maar als je verder naar de getallen kijkt, heb ben de doorgevoerde hervormingen resultaat en is de schuldenlast teruggedrongen. Het goede nieuws is dat de schuldenberg in de afgelopen twee jaar is gehal veerd, dus is er structureel sprake van vooruitgang. In Nederland neemt de schuld toch nog toe. Waar nemen de schulden dan af? In Nederland niet maar in de zuidelijke lidstaten en Oostenrijk en Finland. De afbouw van de schulden is zo belangrijk omdat we de stabiliteit van de euro ver der moeten vergroten en de onrust omtrent de euro wegnemen. Speculaties over de ondergang van de euro maken de investeerders kopschuw. Dat is slecht voor bedrijven als Dow. Omdat het vertrouwen weg is, neemt de export af en omdat de bouw in Nederland op zijn gat ligt, kan Dow in dat land minder afzetten. Dan zit je in een negatieve spiraal. Ik verwacht dat 2013 een omslagjaar wordt naar groei omdat de struc turele fundamenten steeds gezonder zijn. Is het gegeven dat we in Nederland de schuld niet afbou wen, dat de schuld zelfs groter wordt, er de oorzaak van dat Nederland achterblijft bij de andere lidstaten? 34 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 36