We hebben in Nederland onze eigen problemen ver ergerd door de politieke onrust in Nederland en door een kabinet dat overhaast een regeerakkoord afsloot. Denk aan de inkomensafhankelijke zorgpremie en wat er met de pensioenen en hypotheken gaat gebeu ren. Alle onzekerheid daarover heeft de consumenten in Nederland kopschuw gemaakt. Door die instabi liteit hebben we onze problemen vergroot. Daarom doen we het slechter dan de landen om ons heen. Er zit nog wel veel spaargeld onder de mensen maar ze durven dat niet uit te geven en daardoor worden de problemen in Nederland erger. Ik hoop dat het kabinet de zaak op de rit krijgt want dat is in ieders belang, anders vrees ik dat Nederland in vergelijking met de ons omringende landen verder achteruit gaat terwijl we er juist klaar voor moeten zijn van de aan komende opgang te profiteren. Dan moet ons huis wel op orde zijn. We moeten onszelf de mogelijkheid geven uit de crisis te komen. Het is interessant om in dat kader naar de Verenigde Staten te kijken waarvan wordt gezegd dat er één daadkrachtige regering is in tegenstelling tot Europa. Ze hebben dan weliswaar voorlopig de fiscal cliff omzeild maar er is nog geen besluit om de begroting op orde te brengen. In Europa zijn we al een tijd bezig met ingrijpende herstructureringsprogramma's. We kunnen stellen dat we structureel sterker staan dan de Verenigde Staten. Ik ben dus helemaal niet pessimistisch. Er zijn twee kampen in Nederland die elkaar in een wurg greep hebben. Het ene kamp zegt dat we ons via de over heid uit de crisis moeten investeren en het andere dat we meer moeten sparen en de problemen oplossen. Waar sta jij? Die twee kampen zie je ook in Europa. Ik heb mede de onderhandelingen geleid die tot het Stabiliteits- en Groeipact zijn uitgegroeid waarin de regels voor begrotingsdiscipline zijn vastgelegd. Er was een grote tegenstelling tussen links en rechts. Links zegt dat we ons met overheidsgelden uit de crisis moeten investe ren. Onze politieke groep stelt dat we eerst de proble men moeten oplossen en hervormingen doorvoeren, anders maak je de schuldenlast alleen maar groter en die brengt echt geen economische groei. Gelukkig is het ons gelukt om een meerderheid in het Europees Corien Wortmann-Kool Parlement achter ons te krijgen (met steun van de Nederlandse sociaaldemocraten die hiermee van hun fractielijn afweken). De regel in Europa is nu wel dat je eerst de problemen moet oplossen. Er is een funda mentele misvatting dat je met overheidsinvesteringen de crisis kunt oplossen. Dat kun je echter wel met pri vate investeringen. Er zit nog heel veel geld bij institu tionele beleggers, bedrijven en banken. Er is veel geld in de markt en als je een stabiele munt hebt, krijg je het vertrouwen van die markt terug en dat kost de burgers geen geld. Dit is ook van belang voor Zeeland dat bepaald niet in een uithoek van Nederland maar in het centrum van Europa ligt. 35 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 37