IN EN DIENST VAN EUROPA ZIJN BURGERS Veertien jaar was Karla Peijs lid van het Europese Parlement. In het kader van deze special sprak ze met een paar oude vrienden in Brussel. Een daarvan is de Duitser Hans-Gert Pottering die al vanaf 1979 lid is van het Europees Parlement. Hij was van 1999 tot 2007 voorzitter van de EVP fractie. Van 2007 tot 2009 was Pot tering voorzitter van het Europees Parlement. Hij is voorzitter van (de Konrad Adenauer Stiftung. We spraken Duits maar dat is voor het gemak vertaald. In Zeeland hebben we een 'Magazin', het Zeeuws Tijd schrift. Eerst wilde de redactie een nummer over Karla maken - DE KARLA - maar dat wilde ik niet. Ik ben liever (gast) redacteur. In die opzet spraken we met ver tegenwoordigers van de industrie, onderwijs, kunst, en culinaire wereld. Zeeland is een provincie op de grens met Vlaanderen, dus Europa is nabij. In Zeeland wordt posi tief over Europa gedacht want Zeeland ligt weliswaar aan de rand van Nederland maar midden in Europa. Over die positieve houding ben ik erg ingenomen en het was daarom niet moeilijk te bedenken wat het laatste onder werp zou zijn van de reeks gesprekken: Europa. Waarom zijn de burgers niet Europavriendelijker? Wat hebben we verkeerd gedaan? We moeten het enthousiasme en de afwijzing uit elkaar houden. Verstandelijk wil vrijwel iedereen de EU. De opgave van de politici en de media is de bur gers duidelijk te maken wat het belang van Europa is. Mijn ervaring is dat de meeste mensen het wel eens zijn met wat ik zeg. Tegenwoordig wordt het negatieve uitvergroot en daarmee wordt het vele positieve dat bereikt is onterecht in de schaduw gesteld. We moeten de grondslagen van de EU duidelijk maken. We spreken nu over de crisis in Europa maar die beperkt zich bepaald niet tot Europa alleen. De Amerikanen hebben veel grotere problemen. Een voormalige minister-president van Rusland zei me onlangs dat het er in Rusland mooi zou uitzien als ze onze problemen hadden. In China kampt de Commu nistische Partij met problemen, die strekken zich over de hele maatschappij uit. Grote delen van Afrika gaan gebukt onder grote ellende. Als je van buiten naar Europa kijkt, doemt er een heel ander, positiever beeld op. We zijn een waarden gemeenschap die met niets op deze wereld vergeleken kan worden. Nederlanders, Duitsers, Fransen, Belgen en andere Europese volken zijn verbonden door de gemeenschappelijke waarden van democratie, de rechtsstaat en vrede. Een vrede die er nooit eerder in Europa geweest is. Dat moeten we de Europese bur gers duidelijk maken. De 500 miljoen mensen in de 27 lidstaten zijn verbonden door het solidariteitsprincipe. Als we naar de Europese geschiedenis kijken en het heden zien, kunnen we niet anders dan dankbaar zijn. Dat histori sche besef moet bevorderd worden. Daarom heb ik in 2007 voorgesteld een Huis van de Europese Geschie denis te bouwen dat op dit moment hier aan de over kant van het Europees Parlement aan het verrijzen is. Daarin zal de nadruk liggen op de twintigste eeuw en vooral op de totalitaire systemen, het nationaalsocia- lisme en het communisme, en ons antwoord daarop. Daarbij staan vier begrippen centraal: verzoening, toe nadering, partnerschap en vriendschap. 37 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 39