450 jaar veilingen van Chinees porselein in Middelburg tekst René de Visser In Middelburg zijn in het verleden vele veilingen van Chinees porselein georganiseerd. Het begon allemaal in 1602. In dat jaar veroverden Zeeuwse schepen het Portugese schip de San Jago en brachten het naar Middelburg. Daar werd op de kades de lading geveild. De opbrengst was fenomenaal want de veiling bracht maar liefst 6,5 miljoen gulden op. Een deel van de lading bestond uit Chinees porselein. Dit vroege porselein wordt kraakporselein genoemd, naar het type schip waarin het werd vervoerd, de caracca. Door deze veiling kwam Nederland voor het eerst op zo'n massale schaal in aanraking met Chinees porselein en sindsdien is het eeuwenlang een geliefd verzamel object geweest. Voor de VOC was de Middelburgse veiling aanleiding Chinees porselein te importeren wat het bedrijf tot het eind van zijn bestaan met veel succes deed. Collectie Bal 360 jaar later trok een andere veiling in Middelburg grote aandacht. In 1962 werd de handelsvoorraad van de legendarische Middelburgse antiquair Willem Bal geveild. Dat Willem Bal niet de eerste de beste was, blijkt wel uit zijn internationale renommee. Zo zou er destijds een verzamelaar uit Londen 50.000 gulden hebben geboden voor enkele kop en schotels uit zijn collectie. Ook als je grote antiquairs en verzamelaars die toen de veiling in het Schuttershof meemaakten nu spreekt, krijg je veel lovende woorden te horen. Niemand van hen is de veiling vergeten. Zijn privécollectie schonk hij aan het Zeeuws Museum. De topstukken uit deze collectie zijn tot 20 mei 2013 in dat museum op de tentoonstelling 'Een maal, andermaal, de porseleinschatten van Willem Bal' te bezichtigen. Bij de samenstelling van deze

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 44