'-t'-t't 'è*r,j> tentoonstelling was onze taxateur Jeroen de Kuyper betrokken. Al van jongs af aan is hij (mede door zijn opa) geïnteresseerd in alles wat met Willem Bal te maken heeft en in de loop der jaren stelde hij een zeer uitgebreid archief over Bal samen met daarin veel originele stukken. Herdenkingsveiling 2012 Na de opening van de Bal-tentoonstelling vonden we dat ook de veiling van 1962 wel een herdenking verdiende. We streefden ernaar de grootste veiling van Chinees porselein sinds dat jaar samen te stel len. We organiseerden een taxatieweek voor Chinees porselein in het Zeeuws Museum en op die dagen werd veel ingebracht voor de veiling. We kregen stuk ken uit Nederland en België aangeboden. Zelfs uit Zweden kregen we een fraaie collectie, afkomstig van een voormalige directeur van Scandinavian Airlines. Zo lukte het ons op 12 december 2012 525 kavels Aziatische kunst aan te bieden, met name porselein, waarmee we ons doel van de grootste veiling sinds 1962 haalden. Vaak wordt gevraagd hoe we toch aan al dat por selein komen. Het raakt toch wel eens op? Inderdaad, het vinden van bijzon dere stukken wordt steeds moeilijker. Uit ervaring weten we dat er in Zee land toch nog vrij veel porselein zit. Dat is niet verbazingwekkend als je weet dat alleen al tussen 1730 en 1789 42.500.000 stukken porselein door de VOC zijn vervoerd. De laatste jaren blijkt dat ondanks de wereldwijde crisis de vraag uit Azië naar kunst en antiek van goede kwaliteit groot blijft. Veel werk wordt door Chinezen opgekocht. Ook deze veiling was daar geen uitzondering op en we lie ten ons bijstaan door een Chinese die alle vragen van uit China overgevlogen verzamelaars tijdens de kijkdagen kon beantwoor den en hen gedurende de veiling bijstond. Niet alleen Chinees porselein staat in de belangstelling. Ook schil derijen uit het voormalige Nederlands-Indië (op dit gebied behoort het Zeeuws Veilinghuis tot de grootste spelers in Europa, red.) blijven erg gewild. We zien hier ook dat met de toene mende welvaart in Indo nesië de vraag uit dat land toeneemt. Dit heeft ons doen besluiten ons zowel in Chinees porselein als in schilderkunst uit Indonesië verder te specialiseren. (boven) Deel van een Chine de commande servies met topografische gezichten op Middelburg, 1780-1790. Collectie Willem Bal, Zeeuws Museum, collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Foto: Ivo Wennekes. (links) Kraakporseleinen schotel, diam. 51 cm; veiling december 2012, Zeeuws Veilinghuis: hamerprijs 7000. (rechts) China, ca. 1640. hoogte 45 cm. Veiling december 2012, Zeeuws Veilinghuis: hamerprijs 26.000. 43 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 45