Cestoid verleden herschrijft de geschiedenis van het bombardement van Middelburg Het was geen bombardement, maar een beschieting. Niet de Duitsers hebben het gedaan, maar de Fransen. Twee stellingen over het 'bombardement' op Middelburg in mei 1940. Het eerste feit werd in 2010 al toege geven bij de herdenkingen met bijbehorende jubileumpublicatie Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bom bardement. De tweede stelling is toen met nadruk ontkend, ofschoon een mogelijke secundaire rol van Frans vuur in aanmerking werd genomen. Onderzoeker Ton Coossens, met een loopbaan als logistiek manager bij Defensie achter de rug, rekent in zijn nieuwe publicatie Gestold Verleden. 17 mei 1940: Frans oorlogsgeweld op Middelburg af met een gedurende 72 jaar 'gestolde' opvatting. tekst Jan J.B. Kuipers 'De schuldvraag is duidelijk', stelt de samenvatting van Middelburg 17 mei 1940. Het vergeten bombardement (besproken in Zeeuws Tijdschrift, 61(2011)1-2), 'die ligt bij de Duitsers.' Wat zegt Goossens desgevraagd? 'Er is geen enkel bewijs voor Duitse beschietingen. Maar wel, en dat in overstelpende mate, voor Franse.' Franse inslag Het Franse aandeel in het 'vergeten bombardement' met een desastreuze stadsbrand als gevolg werd tot voor kort afgedaan als enkele geïsoleerde 'geruchten' of als toevallige afzwaaiers. Goossens stelt daaren tegen na ruim drie jaar onderzoek in Nederlandse, Duitse en Franse archieven dat de inhoud van talrijke proces-verbalen, rapporten en interviews specifiek naar de Franse artillerie verwijst. 'Er bestaan tiental len meldingen en rapportages van militaire en civiele autoriteiten met de strekking dat de afgeschoten granaten de gehele dag vanuit het zuiden en zuid oosten kwamen, waar de Fransen zaten', zegt hij. 'De uitkijkdienst op de stadhuistoren en de burgemeester meldden dit eveneens, nota bene uit persoonlijke waarneming. Ook zijn er onderzoeksverslagen, pro- ces-verbalen en talrijke mediaberichten beschikbaar die expliciet vermelden dat de Franse artillerie Middel burg heeft beschoten. Verder zijn veel Franse blind gangers in de binnenstad gevonden, en geen enkele Duitse.' Voor bombardementen en beschietingen van Duitse zijde heeft de auteur geen enkel bewijs gevon den in de door hem onderzochte archieven. Goossens degelijk gedocumenteerde en met bijlagen, indexen, een fotoverantwoording en 320 eindnootverwijzingen ontsloten boek is de vrucht van een jarenlange interesse, om niet te zeggen passie. 'Ik was altijd al geïnteresseerd in geschiedenis', zegt de auteur. 'Aanvankelijk ging mijn belangstelling uit naar oudere perioden. Maar vanwege de ontstane meer kennis, ook vanuit mijn beroepspraktijk, richtte ik me meer en meer op de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog.' Die laatste specialisatie spitste zich verder toe op de gebeurtenissen in de eigen regio. Een eerdere publica tie van Goossens hand hierover is het tweedelige werk West Zeeuws-Vlaanderen 19^9-1946 (Inval en bezetting en Vlucht en bevrijding), verschenen in 1993 en 1997. Een raadselachtige vernieling Eén voorbeeld uit de onthutsend uitgebreide, naar de Fransen wijzende documentatie in Gestold Verleden is een onder andere door De Telegraaf van 31 mei 1940 45 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 47